Ahşap Merdiven Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları - LN Yapı
Ahşap Merdiven

Ahşap Merdiven Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Merdivenler, bir yapının katları arasında hareket etmeyi sağlamaktadır. Binanın tüm dolaşım sistemi için önemli bir bağlantı noktasıdır. Bugünlerde önemli bir mimari öğe olarak kullanılmaktadır.  

İşlevselliğinin yanı sıra dekoratif olarak da kullanılacağı alanın havasını değiştirecek olan bu merdivenler seçilirken dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus vardır. Yapının tavan yüksekliği, merdiven için ayrılan alanın genişliği ve tercih edilen genel iç mimari stil gibi öğeler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Ahşap merdivenler, diğer malzemelerden yapılan merdivenlere göre daha estetik ve sıcaktır. Bu özelliklere ek olarak uzun ömürlü ve sağlamdır. Doğal bir malzemeden yapılan ve bulunduğu ortamda fark yaratan ahşap merdiven çeşitlerine birlikte göz atalım.

Merdiven Çeşitleri

Eğimine Göre Merdivenler

  • Yatık merdivenler: rıht yüksekliği 17 cm, basamak derinliği 29 cm olan merdivenlerdir.
  • Orta eğim merdivenler: rıht yüksekliği 18 cm, basamak derinliği 27 cm olan merdivenlerdir.
  • Dik merdivenler: rıht yüksekliği 19 cm, basamak derinliği 25 cm olan merdivenlerdir.

Çıkış Şekline Göre Merdivenler

Düz Merdivenler

Aynı doğrultudaki basamaklardan oluşan sahanlıklı ve sahanlıksız merdivenlerdir. Tek kollu veya birden fazla kollu olabilir.

Dönüşlü Merdivenler

Aynı yönde olmayan iki veya daha fazla merdiven kolundan oluşan merdivenlerdir. Merdivenlerde sahanlık bulunmaz. Onun yerine dönüş yapmaya imkan veren konik şekilde hazırlanmış basamaklar mevcuttur.

Döner (Helezon) Merdivenler

Konik basamakların belirli bir merkez etrafında yükseleceği şekilde sıralanan merdivenlerdir.

Dar Alan Merdivenleri

Normal eğimde bir merdivenin yapılmasına olanak vermeyen dar alanlarda yapılan sabit ve hareketli seçenekleri bulunan merdivenlerdir.

Yapım Tekniğine Göre Merdivenler

Beton Üzerine, Ahşap Kaplama Merdivenler

Beton merdivenin üzerine ahşap basamak ve rıht kaplanması ile yapılan merdivenlerdir.

Ortadan Omurgalı Merdivenler

Basamaklar ortadan omurgaya bağlanmıştır. Basamaklar rıhtlı veya rıhtsız yapılabilir. Omurgalar genelde metalden yapılsa da ahşaptan da yapılabilmektedir.

Tek Taraflı Omurgalı (Yanaklı) Merdivenler

Merdiven basamaklarının tek yandan omurgaya bağlanarak yapıldığı merdiven çeşididir. Basamakların öteki ucundaki korkuluklar küpeşte ve basamaklara yük taşıyacak şekilde bağlanır.

Çift Taraflı Omurgalı (Yanaklı) Merdivenler

Basamakların her iki yanda omurgaya bağlanarak yapıldığı merdivenlerdir.

Merdiveni Oluşturan Elemanlar

Rıht

Merdivenlerin yüzeyleri, yatay ve dik düzeylerden meydana gelmektedir. Bu elemanların dik yüzeylerine rıht denir. (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız)

Rıht Tahtası

Ahşap merdivenlerin hepsinde rıht tahtası yapılmayabilir. Yapılmak istenilen tasarıma birbirinden farklı rıht tahtası çeşitleri mevcuttur.

  • Rıhtlı Basamak
  • Yarım Rıhtlı Basamak
  • Rıhtsız Basamak

Basamaklar

Merdivenin ayak basılan yüzeyine basamak adı verilir. Basamak genişliği en az 26 cm, en fazla 32 cm olmalıdır.  (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız)

Limonluk

Merdiven boşluğu tarafında, basamağın üst ve ön bölümünde yapılan çıkıntı limonluk olarak adlandırılır. (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız)

Sahanlık

Sahanlık, fazla basamağı olan merdivenlerde, genelde merdivenin ortasına gelecek biçimde ayarlanan, kısa mola düzlüğüdür.  (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız)

Korkuluklar, Babalar ve Küpeşteler

Merdiven boşluğu tarafından güvenli çıkış için yapılan düşey çıtalara korkuluk denir. Korkulukların tutunma bölümleri ise küpeştedir. Merdiven korkuluğundan daha kalın bir malzemeden yapılmış merdiven küpeştelerini bağlandığı merdiven elemanı da baba olarak bilinir. (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız)

Korkuluklar yapıldıkları materyallere göre üçe ayrılmaktadır.

  • Ahşap korkuluklar
  • Metal korkuluklar
  • Cam korkuluklar

Merdiven Aydınlatması

Merdiven aydınlatması güvenlik açısından son derece önemlidir. Basamaklardaki karanlık noktalar ve gölgeler tehlike oluşturabilir. Bu nedenle uygulama öncesi gerekli hesaplamalar yapılmalı ve uygulama sonrasında projeye uygunluğu kontrol edilmelidir.

Merdiven ve merdiven boşlukları için 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli kabul edilmektedir. Bu tür alanlarda aydınlatma armatürleri ve pencerelerden gelen kamaşma minimumda tutulmalıdır.

Aydınlatma yerleşimleri iyi planlanmışsa, daha az spot kullanarak tüm alanı etkili bir şekilde aydınlatabilirsiniz. Bir basamağın kenarı boyunca sürekli bir ışık akışı veya her bir basamağa yerleştirilen bir ışık şeridi sağladığı güvenliğin yanında mevcut aydınlatma koşullarını iyileştirmeye ve dekoratif bir dokunuş katmaya yardımcı olacaktır.

Ahşap Merdiven Modelleri

Merdiven Kaplama ve Ahşap Merdiven Fiyatları

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Merdiven kaplama, ahşap merdiven fiyatları ve özel tasarımlar için bize ulaşın. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Pinterest’teki merdiven kaplama ve ahşap merdiven modellerini inceleyebilirsiniz.

Hemen Arayın