Mutfak Aydınlatmaları - Mutfak Tezgah Aydınlatma - LN Yapı
gizli led aydınlatma

Mutfak Aydınlatmaları

Evin kalbi olan mutfaklarda fonksiyonellik ve dekorasyon göz önünde bulundurulduğunda mutfak aydınlatmaları büyük bir öneme sahiptir. Çalışma alanında ışığın yeterli olması mutfakta vakit geçirmeyi daha keyifli hale getirir.

Işıklandırma dediğimizde herkesin genel olarak aklına tavan ışıklandırması gelse de söz konusu mutfak olduğunda farklı dokunuşlar yapmak aydınlatmanın etkisini farklı bir boyuta taşır. Mutfak dolapları ve tezgah mutfağın çok büyük bir kısmını kapladığı için güzel aydınlatılmış dolaplar ve tezgahlar mutfağınızın stil sahibi bir görüntüye sahip olmasını sağlar.

Bu yazımızda mutfakta kullanacağınız aydınlatmaları seçerken size bir rehber olması için aydınlatma seçeneklerini, avantajlarını ve dezavantajlarıyla birlikte sizler için derledik.

Mutfak Dolap Altı LED Aydınlatmalar - Şerit LED

Mutfak dolap altı led aydınlatmaları üst dolapların altına bir kanal açılıp içine LED şeridi yerleştirerek veya direkt üst dolapların altına yapıştırarak kolayca monte edilir. Tezgah boyunca eşit ışık vererek güzel bir aydınlatma sağlar. Birçok renk seçeneği olan bu LEDler genellikle uzun ömürlü kullanım imkanı tanır.

LED şerit aydınlatmalar sadece tezgah arasında değil dolap içlerinde ve açık raflarda da sık olarak kullanılmaktadır. Derin dolapların içini daha rahat görmek için oldukça faydalıdır. Açık raflarda kullanıldığında da güzel bir dekoratif dokunuş yaratır.

Kanal İç Gizli LED Aydınlatma

Yeni mutfak dolabı yaptırırken üst dolapların altına koyduracağınız ufak bir LED kanalına yerleştirilen LED aydınlatma çeşididir. Gizli olması nedeni ile diğer seçeneklere göre çok daha şıktır. Kanalların dolap yapım aşamasında eklenmesi gerektiği için sonradan aydınlatma ekleyecek kişilere uygun değildir. Sıfırdan mutfak yaptıracaklara kanal içi gizli LED aydınlatma ve gömme spotlar bizim tavsiye ettiğimiz en uygun seçenelerdir.

Standart LED Şerit

Hazır LED şeritlerin arkasındaki yapışkanı kaldırıp mutfak üst dolapların altına veya kullanmak istediğiniz herhangi bir yere yapıştırarak kolayca kullanmaya başlayabileceğiniz, montajı oldukça zahmetsiz aydınlatma seçeneğidir. Kolay bir şekilde yapıştırılıp çıkarılabildiği için kiracı dostudur. İnce yapısı sebebi ile kanal içine yerleştirilmese de genellikle görüntüsü rahatsız edici değildir. Sonradan eklenen elektrikli aydınlatmalardan olan floresan aydınlatmalar ve sıva üstü olan spotlara göre daha zarif bir seçenektir.

Spot Aydınlatmalar

Mutfak dolabının altına monte edilen spot ışıklar tezgahta belirli odak noktalarında güçlü ışık isteyenler için idealdir. Tekli spotları aynı hat üzerinde belirli aralıklarla kullanabileceğiniz gibi çoklu spot ışıklar da kullanabilirsiniz. En çok kullanılanları gömme, sıva üstü ve prizli armatürler şeklinde sınıflandırılabilir.

Gömme Spot Lamba

Tezgah arası kullanımlarda genellikle üst dolapların altına gömme spot için uygun boyutlarda delik açılarak montajı yapılan spot çeşididir. Bulunduğu yüzeyde çıkıntı oluşturmadığından gömme spot lambalar diğer spotlara göre daha şık görünmektedir. Montajı için usta gerektirir ve diğer aydınlatma seçeneklerine göre biraz daha uğraştırıcı ve masraflı sayılabilir.

Sıva Üstü Spot

Mutfak dolaplarını yaptırdıktan sonra gizlemek için tadilat ile uğraşmak istemeyenlere montajı kolay bir aydınlatma seçeneğidir.  Bölgesel olarak yoğun ışık sağlar ve ışık yönü ayarlanabilir.

Bu spotlar, üst dolabın altına sonradan yapılıyorsa ve kabloları gömerek gizlemek için kırım işlemi yapılamıyorsa kendinden yapışkanlı hazır kablo kanalları ile gizleme yapılabilir.

Armatür Aydınlatmalar

Armatür aydınlatmalar standart aydınlatmalara ek olarak aydınlatma çözümleri sunar. Spot LED, LED band ve prizli armatür seçenekleri en çok tercih edilenlerdir.

Spot LED Armatürler

Spot şeklinde bölgesel aydınlatma sağlayan armatür çeşididir. Bir çok tasarım seçeneği bulunur. Spot LED armatürler sıva üstü aydınlatma seçeneklerinden biridir.

LED Band Armatürler

İnce uzun LED aydınlatma seçeneğidir. Değişik uzunluk seçenekleri olduğu için bir çok yerde kullanıma uygundur. LED band armatürlerin beyaz ışık, gün ışığı gibi seçenekleri mevcuttur. Piyasada pilli ve şarjlı seçenekleri de bulunur.

Prizli Armatürler

Spot yanında ek olarak prizlerin de olduğu ek aydınlatmalardır. Mutfakta ek aydınlatma ve prize aynı anda ihtiyaç duyulduğunda hepsini bir arada şık bir şekilde sağlayan bu armatürler elektrik konusunda uzman bir kişinin yardımı ile kolayca kurulabilir.

👉 Ayrıca mutfağınızın dekorasyonu konusunda diğer merak ettikleriniz için mutfak dekorasyonu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Floresan Aydınlatmalar

Floresan aydınlatmalar mutfak tezgahı üzerinde geniş bir ışık alanı sağlayan ek aydınlatma çeşididir. Ekonomik ve uzun ömürlüdürler. LED aydınlatmalara göre daha büyüktürler ve daha fazla yer kaplamaktadırlar.

Pilli LED ve Spot Mutfak Tezgah Aydınlatmaları

Sonradan eklenen aydınlatmalarda elektrik hattı çekmek bazen zor olabilmektedir. Herhangi bir kırım işlemi yapmadan pilli aydınlatmalar ile tezgah arasına ek aydınlatma koyabilirsiniz. Tadilat yapılmasına ihtiyaç duyulmadığı için sonradan ekleme durumlarda daha ekonomik ve pratik bir yöntemdir. Pilli LED, floresan ve spot seçenekleri bulunur.

Şarj Edilebilir Dolap İçi Mutfak Aydınlatmaları

Pilli aydınlatma ile benzer şekilde elektrik hattı olmayan ve tadilat yapmak istemeyenler için ek aydınlatma ihtiyaçlarını karşılayan aydınlatma çeşididir. Pilli olanlara göre atık oluşturmayan daha çevreci bir seçenektir.

Dolap İçi Aydınlatmalar

Mutfakta yine hem fonksiyonellik hem de şıklık arayanlar için bir diğer önemli unsur dolap içi aydınlatmalardır. Derin dolapların içlerini daha rahat görmenizi sağlayıp kullanım kolaylığı sunan bu aydınlatmalar cam kapaklı dolaplarda da dekoratif bir görüntü elde etmenize imkan tanır.

Dolap İçi LED Şerit Aydınlatma

Dolap içi LED şerit aydınlatma, şerit LEDlerin dolabın iç kısmına montajının yapılması ile kullanıma hazır hale gelir. Dolap açıldığı zaman ışık açılacak şekilde bir anahtar ile ya da manuel anahtar ile kullanılabilir. Bunlara ek olarak fotosel sistemi de bulunur. Bu aydınlatma seçenekleri aynı şekilde çekmece içleri için de geçerlidir.

Dolap İçi Spot Aydınlatma

Spot ışık görüntüsünden hoşlanan kişilerin dolap içlerinde tercih ettiği aydınlatma seçeneğidir. Özellikle cam kapaklı dolaplarda kendilerini daha iyi gösterirler. 

Dolap İçi Pilli ve Şarjlı LEDler

Tezgah arasındaki gibi yine elektrik tesisatına elverişli olmayan dolap içlerinde bu aydınlatma seçenekleri sıkça tercih edilmektedir.

Ücretsiz Keşif ve Projelendirme

Mimarımızla birlikte ihtiyaçlarınızı belirleyip size özel fiyat teklifi hazırlayabilmemiz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz ve ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 

Hemen Arayın