Teras Kapama Modelleri - Teras Kapatma Fiyatları - LN Yapı
Teras Kapama

Teras Kapama

Vakit geçirmekten keyif aldığımız terasları tüm hava koşullarında kullanabilmek için akla gelen ilk çözüm teras kapatmadır. Dört mevsimin tadını çıkarmanızı sağlayan bu hizmet, terasınızın kirlenmesini ve yağmurlu günlerde su almasını engelleyerek hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Bu yazımızda sizinle teras kapama konusunda merak edilenlere değineceğiz.

Sudan korunmak için

Yağmurlu ve karlı havalarda da terasta vakit geçirmek isteyenler için, terastaki eşyaları her yağmurda içeri almak istemeyenler ve teras yerlerini parke tercih edenler için su izolasyonu önemlidir. Bu durumlarda terasın çatı ve sürgü cam kısmının deneyimli profesyonellere emanet edilmesi gerekir.

Kir ve toz gibi dış etmenlerden korunmak için

Tamamen açık olan teraslar dış etmenler ile daha çok ve çabuk kirleneceği için kapalı teraslara göre daha sık temizlemek gerekir. Bu bir çok kişi için vakit kaybı olarak değerlendirilebilir ya da terasta vakit geçirmek  için motivasyon kırıcı olabilir. Kapalı teraslar bu tarz istenmeyen kirlenme durumlarından korunmuş olur.

Isı yalıtımı için

Yaz aylarında terasta vakit geçirmek oldukça keyifli olsa da özellikle sonbahar ve kış aylarında soğuyan havanın etkisiyle terasa çıkmak mümkün olmamaya başlar. Kapalı teraslar ise özellikle de ısı yalıtımlı kapama tercih edilirse her mevsim ve hava şartında kullanılabilir hale gelir.

Yaşam alanını büyütmek için

Küçük yaşam alanlarını büyütmek ve terası yaşam alanına dahil etmek isteyenler için teras kapama bir seçenektir. Böyle bir durumda su ve ısı için yalıtımın profesyonelce yapılması önemlidir.

Mahremiyet sağlaması için

Birbirine yakın binaların olduğu yerlerde terasın dışarıdan görünmemesi için teras kapatma istenilen mahremiyeti sağlayacaktır. Bu tarz durumlarda isteğe bağlı olarak renkli camlar kullanılabilir.

Çatı Kapatma Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı birçok sistem çözümü bulunmaktadır. Piyasada sıklıkla tercih edilen bir sistemin çok basit olarak nasıl yapıldığını açıklayalım.

  1. Çelik taşıyıcı sistem kurulur
  2. OSB plakaları ile çatı üstünde düzgün bir yüzey oluşturulur
  3. Yağmur oluğu bağlanır
  4. Su yalıtımı için 1.kat membran yapıştırılır
  5. Su yalıtımı için 2.kat arduazlı membran yapıştırılır
  6. Lambiri uygulamasına başlanır
  7. Isı yalıtımı için cam yünü serilir
  8. Cam yünü üzerine nem bariyeri serilir

Teras Kapatma Seçenekleri Nelerdir?

Çatı kapama şekli ihtiyaca, zevklere ve bütçeye göre şekillenebilir. En sık tercih edilen teras kapatma modelleri çelik ve ahşap teras kapamadır. Taşıma sistemlerine ve kaplama malzemesine göre sınıflandırılır.

Taşıma Sistemine Göre Teras Kapatma Modelleri

Çelik Taşıyıcılı Teras Kapama

Genellikle çelik kutu profiller kullanılır. Çok fazla yük taşıma kapasitesi gerekiyorsa I, H vb. özel profiller de kullanılabilir. Birleşim bölgelerinde kaynaklı, perçinli veya bulonlu birleşim yapılabilir.  Çoğunlukla küçük işlerde kaynaklı birleşim tercih edilir.

Ahşap taşıyıcı sisteme göre daha dayanıklıdır. Taşıma kapasitesi daha fazladır ve daha uzun ömürlüdür. Fiyatı ise ahşap taşıyıcıya göre daha yüksektir

Ahşap Taşıyıcılı Teras Kapama

Ülkemizde uygun fiyatlı olduğu için genellikle çam ağacı tercih edilir. 10×10 cm kesitinde ağaç kolon ve kirişler kullanılır. Üzeri kaplanmayacaksa mutlaka dış hava şartlarından koruyucu vernik uygulaması yapılmalıdır.

Çelik taşıyıcılı sisteme göre daha uygun fiyatlıdır ve taşıma kapasitesi daha azdır. Düzenli bakımının yapılması gerekmektedir. 

Alt Kaplama Malzemesine Göre Teras Kapama Modelleri

Ahşap Lambiri

Masif ahşap kütükleri atölyelerde, özel aletler kullanılarak  lambiri şeklinde hazırlanır. Meşe ve çam gibi ağaçlar tercih edilebilir. İstenilen görsel  stile bağlı olarak üzerine şeffaf veya renkli vernik sürülür.

İnsan doğasına en yakın malzemedir. Kokusu ve özel dokusu ile ortama şık bir hava katar.

Plastik lambiriye göre daha pahalıdır. Düzenli bakımın yapılması gerekir.

Plastik Lambiri

PVC kullanılarak hazırlanan plastik lambiri sık kullanılan kaplama şekillerinden biridir. Birçok renk ve stile uygun üretilebilir.

Yapay bir malzeme olduğu için ahşap lambiriye göre daha az bakım ister, daha uzun ömürlüdür ve daha uygun fiyatlıdır. İnce kesitli bir malzeme olduğu için darbelere karşı daha narindir.

Alçıpan

Evinizin içindeki gibi düz bir tavan istiyorsanız bu çözümü tercih edebilirsiniz.

Plastik lambiriye göre daha uygun fiyatlıdır. İstenilen renkte boyası yapılabilir.

Kaplamasız

Endüstriyel bir hava katmak isteyenler ve uygun fiyatlı bir çözüm arayanlar tarafından tercih edilir. 

Duvar Kaplama Malzemesine Göre

Kapatılan terasların duvarları artık dış etmenlere maruz kalmayacağı için bir çok kaplama şekli gönül rahatlığı ile kullanılabilir. En sık kullanılan kaplama çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Taş Kaplama

Lambiri Kaplama

Duvar Kağıdı

Boya

Üst Kaplama Malzemesine Göre

Çatının dış mekana bakan yüzü için bir çok malzeme seçeneği mevcuttur.  Ayrıntılı bilgi için çatı kaplama sayfamıza göz atabilirsiniz.

Teras Kapatma Fiyatları

Ücretsiz keşif yapıp isteklerinize uygun teras kapama tasarımını ortaya çıkarıp, maliyetini hazırlayıp teklif oluşturmaktayız. Ücretsiz keşif hizmetinden faydalanıp teklif almak için hemen ulaşın.

Hemen Arayın