Villa Yapımı - LN Yapı
Villa Yapımı

Villa Yapımı

Genellikle şehrin yoğun bölgelerindense biraz daha sakin bölgelerinde yapılması tercih edilen müstakil tarzdaki lüks yapılara villa denir. Villalar yüksek katlı binalarda oturmaktan hoşlanmayan, konforuna daha çok önem veren kişilerin seçimi olmaktadır. Bunlara ek olarak yatırım amaçlı da değerlendirilebilir.

Tamamen kendi zevklerinize uygun bir villa sahibi olmak için tadilat yaptırmaktansa sıfırdan villa yapımı daha mantıklı bir seçenektir. Hayallerinizdeki villayı bu alanda deneyimli mimar ve mühendislerimize anlatarak uygun olabilecek arsalara birlikte bakıp karar verebilirsiniz. Ya da hali hazırda bir arsanız varsa ona uygun bir şekilde sıfırdan tasarlayıp hayallerinizdeki villayı birlikte hayata geçirebiliriz.

Villa Proje Tipleri

Mimari Proje (Ruhsat İçin)

Mimari proje inşaat izni ve yapı ruhsatı için gereken projedir. Buna ek olarak evin genel hatları bu projeyle belli olur ve 3 boyutlu tasarım için temel oluşturur.

3 Boyutlu Mimari Proje

2 boyutlu çizim tamamlandıktan sonra inşaat aşamasına geçmeden önce bu çizim 3 boyutlu hale getirilerek detaylandırılması sürecidir. 3 boyutlu çizim inşaat imalatlarında özellikle ince inşaat kısmı için yol gösterici olur. Villa tasarım sürecinde her şeyi gerçekçi haliyle gösteren bir projedir. Mimarımız müşterinin zevk ve istekleri doğrultusunda villanın tüm ayrıntılarını ortaya çıkarır. Kullanılacak malzemeler, mobilyalar, seramik, boya, duvar kâğıdı, duvar çıtası, parke, süpürgelikler ve aydınlatma gibi aklınıza gelebilecek tüm ögeleri bu tasarım içinde görüp, inceleyip değiştirmek mümkündür.

Ayrıntılı bilgi için 3 Boyutlu Çizim sayfamıza göz atabilirsiniz.

Statik Proje

Yapının taşıyıcı kısımlarını oluşturan elemanlara ait olan detayların var olduğu proje türüdür. İnşaat mühendisleri hazırlayıp imzalar.

Mekanik Proje

Isıtma, pis su, temiz su, drenaj, havalandırma, asansör gibi projeleri makine mühendisi hazırlar ve imzalar.

Elektrik Projesi

Aydınlatma, priz, telefon, data, TV, CCTV, yangın algılama, topraklama, paratoner, çevre aydınlatma, elektrik altyapı vb. planlarını içeren projedir. Elektrik ve elektronik mühendisi tarafından oluşturulup imzalanır.

Villa Kaba İnşaat İşleri

Villa Hafriyat İşleri

Kazı işlerinin tamamına hafriyat ismi verilir. Villa kaba inşaat işlerinin başlangıç aşaması sayılabilecek bu işte villanın yapılacağı alan önce işaretlenir. Genellikle ekskavatör ve yükleyici gibi iş makineleri ile kazma işlemi yapılır. Buna ek olarak el ile kazma ve kürek gibi aletlerle de yapılabilecek olsa da bu artık çok tercih edilmemektedir

Villa hafriyat işinin önemli bir parçası da kazıdan çıkan malzemelerin inşaat alanından tahliye edilmesidir. Bu işlem atık inşaat malzemelerinin uygun nakliye kamyonları ile belediyenin izin verdiği ve bu iş için hazırladığı alanlara dökülerek gerçekleştirilir.

Villa Kalıp İşleri

Betonarme villaların yapımında kazı işlerinden sonra ikinci aşama olarak villa kalıp işi gelmektedir. Yapının tasarımını ortaya çıkarmak üzere, projeye uygun şekilde özel olarak kurulan ahşap ya da çelik elemanlar ile oluşturulan imalata kalıp denir. İçine dökülen beton kuruyana kadar yani statik olarak bir yapıyı taşımaya yeterli dayanıklılığa ulaşana kadar bu kalıplar içinde bekletilir.

Kalıp işi yapının ayakta durabilmesi ve yük taşıyabilmesi açısından en önemli aşamadır. Villada ileride oluşabilecek yapısal hasarların tadilatı ya çok maliyetli ya da çok zahmetlidir. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli bir aşamadır. Bu nedenle inşaat mühendisi gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra deneyimli ustalar tarafından uygulama yapılmalıdır.

Duvar Örülmesi

Kalıplar hazırlanıp beton döküldükten sonraki diğer aşama, duvarların örülmesi ve projenize uygun şekilde villanızın her katının odaları, koridorları gibi bölmelerinin genel hatları ile ortaya çıkarılmasıdır. Projeniz genel hatları ortaya çıktıktan sonra artık ince inşaat işleri için hazır olur.

Villa İnce İnşaat İşleri

Elektrik, Su ve Doğalgaz Tesisatları

Yaşam alanlarının temel ihtiyaçları olan elektrik, su ve doğalgaz hatlarının profesyonel ekipler tarafından uygulanması büyük önem arz eder. Projeye uygun yapılmadığı takdirde ince inşaat işlerinin geri kalanıyla uyumsuzluk yaşatması muhtemeldir ya da projeye uygun olduğu halde amatörce yapılan uygulamalar kaçaklara neden olabileceği için ciddi problemlere yol açabilir. Özveriyle ve hatasız yapılan uygulamalar ise uzun süreler boyunca bu konularda tekrar düşünmenizi ve uğraşmanızı gerektirmeyecektir.

Boya ve Sıva Uygulaması

Kaba inşaat bittikten sonraki villa ince inşaat işlerinin ilk uygulamalardan biri olan sıva uygulaması daha sonraki uygulamalar ile kaba inşaat arasındaki geçişi sağlayan önemli bir aşamadır. Dış cephe ve iç cephe sıvası olarak ikiye ayrılır.

İç cephe sıvası, tavan ve duvarların yüzeylerini düzelterek boyanması için zemin hazırlar. Dış cephe sıvası ile düzgün bir yüzey elde edildikten sonra tercihen mantolama uygulaması yapılabilir. Mantolama uygulanmayacaksa direkt dış cephe kaplamasına devam edilir. Astar uygulaması sonrası istenilen özellikteki boya ile dış cephenin son hali meydana getirilmiş olunur.

Zemin Şap Uygulaması

Şap uygulaması, beton döküldükten sonra tesisat imalatları yapılıp seramik ve parke gibi döşeme malzemeleri için düzgün zemin oluşturmak için yapılır. Şap üzerine gelecek trafik yükü dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen yapısal sorunlar meydana gelecektir. Deneyimli kişiler tarafından yapılması, üzerinde kullanılacak döşemenin kusursuz olması açısından önemlidir.

Seramik, Parke ve Süpürgelik Uygulamaları

3 boyutlu tasarım oluşturulduktan sonra bu tasarıma uygun olarak banyo, mutfak ve odalar için seramik, parke ve süpürgelik gibi malzemeler alınır ve profesyoneller tarafından uygulaması yapılır. Seçimleri yaparken mühendisiniz ve mimarınız ile iletişim halinde olmanız seçtiğiniz malzemenin kullanılacağı yere uygunluğu ve dayanıklılığı açısından doğru bilgileri almanızı sağlar.

Dış Cephe

Öncelikle taşyünü, EPS, XPS gibi malzemeler arasından seçim yapılıp ısı izolasyonu için mantolama uygulanır. Daha sonra villanın makyajı olan ve yapının güzelliğini ortaya çıkaran dış cephe kaplamasına karar verilir. Ahşap, doğal taş ve betopan kaplamaları ile klasik sıva kaplamaları en çok tercih edilenlerdir. Bunların arasından kaplama malzemesi de seçildikten sonra özel süslemeler ve pencere çevresi için de söve, panjur gibi detaylar eklenebilir.

Çatı

Aynı dış cephedeki gibi önce su ve ısı için yalıtım uygulaması yapılır. Daha sonra örtü malzemesi dayanıklılık ve dış cepheye görsel açıdan uygunluk göz önünde bulundurularak seçilir ve profesyoneller tarafından uygulama yapılır.

Özel İç Dekorasyon Uygulamaları

Alçıpan Uygulamaları

Alçıpan ışık bandı, asma tavan, alçıpan bölme duvar, niş duvar, kartonpiyer tavan, stropiyer tavan gibi uygulamalar villanızın tasarımında fark yaratabilecek detaylardır.

Duvar Çıtası

Son dönemlerde oldukça popüler olan duvar çıtaları evin atmosferini değiştiren pratik ve etkili bir imalattır. Düz, motifli, geometrik, kalın ve renkli çıta gibi seçenekleri bulunur. Stropiyer, poliüretan, alçı ve MDF malzemelerinden imalatı yapılabilir.

Gergi Tavan

Gergi tavan, özel alüminyum profillerinin duvara montajı ve pvc membranın ısıtılıp, profillere geçirilip ardından gerdirilerek tavana uygulanmasıdır. Dijital baskı, lake doku, ışıklı doku, akustik ve 3D gergi tavan seçenekleri bulunur.

Mobilyalar

Mutfak Dolabı

Hayatınızda büyük öneme sahip mutfağınız estetik duygularınıza uygun, dayanıklı ve bütçenize uygun şekilde tasarlanır. Beyaz, siyah, gri, bej, klasik ve modern gibi birçok şekilde olabilir.

Banyo Dolabı

Villanızın en çok kullanılan alanlarından biri olan banyonuzun hayatınızı kolaylaştırması, fonksiyonel olması ve estetik duyguları tatmin etmesi için iyi tasarlanmış olması önemlidir. Klasik, modern ve rustik gibi stilleri bulunur.

banyo-tasarimi

Yatak Odası Mobilyaları

Villanızın en çok kullanacağınız yaşam alanlarından biri olacak olan yatak odanızın mobilyaları titizlikle seçilmelidir. Gardırobunuz yatak odasında olacaksa alanı maksimum verimle kullanmak için özel boyutlarda tercih edilmesi ve şifonyer, makyaj masası, komodin gibi parçaların tasarımının sizin zevklerinize uyması ve işlevsel olması gerekir.

Giyinme Odası Dolapları      

Giyinme odası bir odanın uzantısı ya da tamamı olabilir. İyi planlanmış bir giyinme odası depolama alanı bakımından hayat kurtarıcı rol oynayacaktır. Ne kadar askı bölmesine ya da ne kadar çekmeceye yer ayrılacağı tamamen kişisel gereksinimlere göre değişkenlik gösterir. İyi bir aydınlatma, boy aynaları ve puf gibi detaylarla giyinme odası tamamlanır. 3 boyutlu çizimlerle de son hali netleştirilir.

Kapılar

Mekanlar arasında geçişe olanak veren, açılıp kapanma özelliğiyle yalıtım ve mahremiyet sağlayan ürünlere kapı denir. Kanat, kasa ve menteşe bölümlerinden oluşur. Lake, ahşap kaplama, laminant, Amerikan panel, PVC, melamin ve membran kapı gibi modeller iç kapı modelleri olarak sayılabilir. Dış kapı olarak da en çok tercih edilen kapı modeli çelik kapı çeşitleridir. Villanızın genel tarzına uyum sağlayacak şekilde seçilmesi ortam ile bütünlüğünü sağlar.

Merdivenler

Merdivenler bir yapının katları arasında ya da yükselti farkı olan yerlere ulaşım amacıyla kullanılır. Dış (harici) merdivenler ve iç (dahili) merdivenler olarak ikiye ayrılır. Kullanılan üretim malzemesine göre ahşap, metal, betonarme ve kagir merdiven olarak sınıflandırılabilir. Villa için önemli bir mimari öğe niteliği taşır.

Bahçe Peyzaj Uygulamaları

Bahçeniz, villanızın çok önemli bir görsel tamamlayıcısıdır. Buna ek olarak yaşam alanınızın da büyük bir parçası olabilir. Güzel tasarlanmış bir bahçede tek başınıza ya da aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek keyifli bir aktivite şekli olacaktır. Bunun için peyzaj ekibimiz tarafından sizin zevkleriniz çerçevesinde 3 boyutlu bir tasarım oluşturulur ve uygulama yapılır. Bu uygulamalar içerisinde istinat duvarı, bitki duvarları, çim alanlar, canlı ya da yapay çiçekler, ağaçlandırma, süs havuzları, yüzme havuzu, oturma alanı, barbekü alanı, sulama ve ışıklandırma sistemleri ve daha fazlasını içermektedir

Villa İnşaatı Yasal Süreçleri

Proje Kontrol Süreci

Mimari, statik, mekanik ve elektrik projesi gibi yapıya ait olan projelerle birlikte proje müellifleri ve müteahhidine ait istenilen belgelerle yapı denetim Sisteminde Yapıya İlişkin Bilgi Formu (YIBF) numarası ve belgeler oluşturulur. Sistemde oluşan bu belgeler ile inşaat yapım ruhsatı için bir dosya oluşturulup belediye imar müdürlüğüne teslim edilir.

Ruhsat  Alım ve Onay Süreci

Tüm evraklar hazırlanıp, imar işleri müdürlüğüne teslim edilip, hesaplanan harçlar yatırıldıktan sonra sıra belediye onayındadır. Yapı sahibi, yapı müteahhidi, şantiye şefi, proje müellifleri ve yapı denetim şirketi tarafından ruhsat imzalanması sonrasında belediyenin onayı ile inşaat yapım ruhsatı aşaması tamamlanır.

İnşaat Yapım Sürecinin Başlaması

Ruhsat alındıktan sonra yapı denetim şirketince işyeri teslim tutanağı, yapı sahibi ve müteahhidine imzalatılır. Bu tutanak belediyenin yapı kontrol müdürlüğüne verilir. Ek olarak yapı denetim şirketi şantiye defterini müteahhide ya da şantiye şefine teslim eder. Böylece villa inşaatı kontrol işlemi başlamış olur.

İnşaat Yapım Sürecinin Kontrolü

İnşaat başladıktan sonra tüm süreçler için aşama aşama tutanak tutulur. İlgili denetim şirketi tarafından kontroller sağlanır ve dosyalar halinde belediyenin yapı kontrol müdürlüğüne sunulur.

İş Bitirme ve İskan Süreci

Villa inşaatı tamamlandıktan sonra yapı denetim şirketi %100 seviye tespit tutanağı hazırlar ve belediyenin yapı kontrol müdürlüğü iskan bürosuna teslim eder. Kontroller yapıldıktan sonra yapı sahibinin ödemesi gereken harçlar hesaplanır ve harç ödemesi tamamlandıktan sonra iskan evrağının imzalanması ile işlem tamamlanır.

Dosyanın Kapanması

Tüm bu süreçlerin sonunda yapı denetim şirketi tarafından, yapı denetim dosyası sistemden silinir ve dosya kapatılır.

Anahtar Teslim Villa Yapımı Maliyeti

Sizin ihtiyaçlarınıza göre tasarlanacak villanın tüm malzeme, işçilik, resmi harçlar, genel giderler vb. tüm gider kalemleri teker teker hesaplanarak oluşturulacak maliyet hesabı ile anahtar teslim villa inşaatı teklifi hazırlamaktayız.

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Arayın