Mutfak Dolap Kapağı Çeşitleri ve Fiyatları - LN Yapı
Mutfak Dolabı

Mutfak Dolap Kapağı Çeşitleri

Evde en çok vakit geçirilen ve birçok kişi için evin kalbi olan mutfakların tasarımında görsel olarak en önemli unsur mutfak dolap kapağıdır. Fonksiyonel olarak kişinin ihtiyaçlarına en uygun şekilde dolap ve çekmecelerin yerleşim planı çıkarıldıktan sonra mutfağın tarzını ve şıklığını ortaya çıkaracak olan kapaklara karar vermek birçok kişi için zor bir süreç olabilmektedir.

Mutfak dolap kapağı seçerken değişik kapak türlerinin özelliklerini bilmek tasarım sürecinde doğru kararlar vermenizi sağlayacaktır. Karar verirken kapakları malzeme kalitesi, dayanıklılık, istenilen tarza uygunluk, temizlik kolaylığı ve bütçeye uygunluk açısından değerlendirmek gerekir.

Bu yazımızda, sizlere dekorasyon sürecinde rehberlik etmek için mutfak dolabı kapaklarının özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını derledik.

Ham mdf üzerine akrilik esaslı lake boya atılarak yapılan kapak çeşididir. Çeşitli özel işlemeli modeller ve düz kapaklar için uygulanır. Renk seçeneği nerdeyse sınırsızdır. Fiyat olarak high gloss ve akrilik mutfak dolap kapaklarına göre daha pahalıdır.

Balon Kapak (Membran Kapak)

İstenilen her türlü renk, ahşap ve özel dokuları olan bir PVC folyodur. Mat ve parlak görünümlü seçenekleri vardır. Günümüz mutfakları için en popüler kaplamalardan biridir. Membran kaplama suya ve hava koşullarına dayanıklıdır.

Akrilik Kapaklar

Mutfak dolaplarınız için yüksek kaliteli bir kaplamadır. Çizilmeye, aşınmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır, uzun ömürlüdür. Özellikle parlak görünümlü kapaklar için tercih edilir. Ayrıca mat seçenekleri de bulunmaktadır. Geniş bir renk yelpazesi vardır.

High Gloss Kapaklar

Pürüzsüz ve cam gibi parlak yüzeyi sayesinde üzerinde leke barındırmaz. Darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Şık, temiz ve modern bir mutfak görünümü elde edersiniz. Çeşitli renk seçeneği vardır. Uzun ömürlüdür.

Masif Ahşap Mutfak Dolap Kapağı

Masif, özel olarak fırınlanmış ahşaptan yapılır. Üretildikten sonra cilalanır. Ahşabın doğal görüntüsü ile mutfağa sıcak bir atmosfer katar. Doğal malzeme kullanmak isteyenlerin tercihidir. Diğer kapak modellerine göre fiyatı en pahalı olan kapak modelidir.

Ahşap Kaplama Kapak

Doğal ahşap görüntüsünü sevenler ve tasarımda ahşabın sıcaklığından yararlanmak isteyenler için ahşap kaplama dolaplar güzel bir seçenektir. Masif ahşaba göre daha ekonomik olan bu kapaklar MDF malzemenin üzerine ince bir ahşap kaplama yapılması ile elde edilir. Herkesin zevkine uyacak geniş renk seçeneklerine sahiptir.

Cam Dolap Kapak Modelleri

Mutfaklara şıklık ve zarafet katan cam kapaklar diğer kapaklarla birlikte kullanılabildiği gibi tek başına da tercih edilebilmektedir. Kendi içinde en yaygın kullanım şekillerine göre ahşap çerçeveli, çitalı ve alüminyum çerçeveli olmak üzere sınıflandırılır.

1. Ahşap Çerçeveli Cam Kapaklar

Cam panelin etrafında ahşap çerçevenin olduğu kapak çeşididir. Etrafındaki çerçeve sağlamlık ve uzun süreli kullanım açısından faydalıdır. Bu kapaklar mutfağa zarif bir hava katarak şıklaştırır ve ortamı daha ferah gösterir. Hem klasik hem de modern tarzdaki mutfaklarda kullanılabilir.

2. Çıtalı Cam Kapaklar

Bu kapakta ahşap çerçeveye ek olarak cam panelin üzerine çita ile bölmeler oluşturulur. Çitalar düz veya işlemeli tercih edilebilir. Bu kapak çeşidi daha çok klasik tasarımlı mutfaklarda tercih edilir.

3. Alüminyum Çerçeveli Cam Kapaklar

Özellikle son zamanlarda mutfak tasarımlarında çok sık gördüğümüz bu kapaklar, alüminyum çerçevenin içine cam panel yerleştirilerek üretilmektedir. Alüminyum çerçeveler modern bir dokunuş katarken aynı zamanda dayanıklılık sağlar. Modern mutfaklarda daha çok tercih edilse de klasik tasarımlı mutfaklarda da çağdaş bir görüntü elde etmek için kullanılabilmektedir.

Mdflam Kapak

MDF’ler suya ve neme karşı daha dayanıklı malzemelerdir. Banyo ve mutfak gibi nemli ortamlarda kullanılır. Suntalamlara göre daha zarif ve estetik durur. Suntalama göre pahalı bir üründür.

Suntalam Mutfak Dolap Kapakları

Bu malzeme mutfak dolabı kapak fiyatı açısından en uygun olan malzemedir. Kalite olarak en düşük ve dayanıklılık olarak en dayanıksız seçenektir. Mutfak dolabınıza ayıracak bütçeniz kısıtlıysa tercih edilebileceğiniz kapak modelleridir.

Mutfak tasarım ve dekorasyonuna ait diğer merak ettikleriniz için mutfak dekorasyonu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kapak Fiyatları

Ücretsiz keşif yapıp isteklerinize uygun mutfak tasarımını ortaya çıkarıp, kapakların malzemelerini belirledikten sonra maliyetini hazırlayıp teklif oluşturmaktayız. Ücretsiz keşif hizmetinden faydalanıp teklif almak için hemen ulaşın.

Hemen Arayın