Asma Tavan - Asma Tavan Modelleri - Asma Tavan Fiyatları

Asma Tavan

Asma Tavan

Özel dekorasyon oluşturmak, tavandaki elektrik kablolarını, tesisat borularını gizlemek ve yalıtım için yapılan uygulamalardır.  Şık asma tavan modelleri için aşağıdaki fotoğraf galerilerimize göz atabilirsiniz. Asma tavan fiyatları ve uygulama türleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Instagram kanalımızdan güncel paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

Asma Tavan Neden Yapılır?

 • Estetik bir dekorasyon oluşturur.
 • Isı yalıtımı sağlar.
 • Ses yalıtımı sağlar.
 • Elektrik ve mekanik tesisat elemanlarını gizler.

Kullanım amaçlarınıza uygun tipte tavan uygulaması yaptırmalısınız.

1.      Estetik Dekorasyon

Konutlar için alçıpan, gergi tavan; ticari mekanlar için baffle, petek, mash tavan gibi uygulama türleri ile son derece şık tavan dekorasyonları yapabilirsiniz. Doğru aydınlatma şekilleri ile mekanlara benzersiz etkiler bırakılmaktadır.

2.      Isı Yalıtımı

Yüksek tavanlı mekanların ısıtılması son derece zordur. Çünkü ısınan hava yukarı yönlü hareket etmek ister. Bu sorunu çözmek için alçıpan, taşyünü gibi uygulama türleri ile tavan yüksekliğini azaltıp ısınan havanın daha fazla yukarı çıkması engellenir. Ayrıca taşyünü yapısı itibari ile ısı yalıtımlı olduğu için ısı kayıplarını da engellemektedir.

3.      Ses Yalıtımı

Özellikle insanların kalabalık olarak bulunduğu kamusal ve ticari mekanlarda üretilen sesin tavandan yansıması ile ses kirliliği oluşmaktadır. Bu yüzden kulak, beyin sağlığı ve çalışma veriminin artması için doğru çözümler uygulanmalıdır.

4.      Elektrik Ve Sıhhi Tesisat Elemanlarını Gizler

Tavanlardan geçen elektrik ve sıhhi tesisat elemanlarını görmek istemiyorsanız, daha derli toplu ve temiz bir görünüm için doğru çözümdür.

Asma Tavan Modelleri

Alçıpan Asma Tavan Modelleri

Yana kaydırarak galerimizdeki görsellere göz atabilirsiniz.

Komple tavana yapılabildiği gibi sadece duvar-tavan birleşim bölgelerine de yapılmaktadır.

Gergi Tavan Modelleri

Galerimizden yana kaydırarak görsellere göz atabilirsiniz.

Gergi tavan; istenilen görselin, esnek ve dayanıklı PVC membrana dijital baskı ile basılıp, özel alüminyum profillerinin duvara montajı ve pvc membranın ısıtılıp, profillere geçirilip ardından gerdirilmesiyle oluşan tavan dekorasyon çözümüdür. Benzersiz bir dekorasyon oluşturmak ve sıradanlığı aşmak için gergi tavanlar şık çözümler sunmaktadır. Aynı zamanda gergi tavan bir aydınlatma çözümüdür.

Metal Asma Tavan Modelleri

Galerimizdeki görsellere yana kaydırarak göz atabilirsiniz.

Modüler kısımların ve taşıyıcı elemanların metal, alüminyum gibi malzemelerden yapıldığı türdür. Diğer tavanlara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda maliyetleri de daha fazladır. Yangına ve neme karşı dayanıklıdır. Genel olarak piyasada beyaz renkli olanlar tercih edilse de farklı renk seçenekleri bulunmaktadır. Hatta özel olarak üretilen ahşap görünümlü modeller bulunmaktadır.

Taşyünü Asma Tavan Modelleri

Galerimizdeki görsellere yana kaydırarak göz atabilirsiniz.

Metal taşıyıcıları üzerine taş yünü plakaların modüler olarak karolar şeklinde montajı yapılır. Isı yalıtım değerleri iyidir. Yangına ve neme karşı dayanıklıdır. Ayrıca akustik yalıtım değerleri iyi olduğu için ses yalıtımı yapılmak istenen yerlerde tercih edilebilir.

Konutlar İçin Asma Tavan

Eğer eviniz için salon, mutfak, oturma odası, yatak odası, hol gibi mahallere yaptırmak isterseniz, alçıpan ışık bandı veya gergi tavan uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta tavan yüksekliğinizin alçak olmamasıdır. Eğer temiz yükseklik 2.70m ise her türlü tavan uygulaması rahatlıkla yapılabilir. Tavan yüksekliğiniz 2.50m civarında ise asma tavan yaparak daha fazla basık bir mahal oluşturmanızı önermemekteyiz. Bu durumda önerimiz, alçıpan ışık bandı yaparak daha fonksiyonel bir dekorasyon yapabilirsiniz. Böylece hem şık bir dekorasyon yapmış olursunuz hem de mekanın hacmini azaltmamış olursunuz.

Islak hacimler için (banyo, tuvalet vs.) için metal malzemeleri tercih etmelisiniz. Çünkü:

 1. Islak hacimlerdeki su buharı, alçıpan tavanın yapısını zamanla bozacaktır. Çünkü alçıpan, alçı esaslı bir paneldir ve alçı suya karşı dayanıklı değildir. Gelişen teknoloji ile suya dayanıklı alçıpan malzemeleri üretilmeye başlanmıştır. Eğer suya dayanıklı alçıpan kullanılmazsa, ilerleyen zamanlarda istenmeyen sonuçlar oluşacaktır. Piyasada genelde bu alçıpan pahalı olduğu için ne yazık ki kullanılmamaktadır. Her ne kadar suya dayanıklı olarak üretilse de, uzun yıllar boyunca yeterince havalandırmadan ve sürekli nemli şekilde tutulan bir ıslak hacimde (banyo, tuvalet, mutfak gibi) alçıpanın kullanım ömrü uzun olmayacaktır. Mümkün olduğunca bu uygulamadan kaçınılmalıdır.
 2. Islak hacimlerin tavanı, düşük döşeme olarak yapılmadıysa tavanda tesisat borularının geçtiğini görebilirsiniz. Zamanla borularda oluşabilecek sorunlar için bakım yapılacağında, metal tavanlar kolaylıkla çıkarılıp takılabilir. Alçıpan modüler olarak sökülüp takılamaz. Bu yüzden kesilip ya da kırılıp sökülmesi gerekmektedir. Bu durum daha sonra alçıpanın tekrardan yapılması, alçı ve boya tadilatı işlemlerine neden olacaktır.

Ticari Mekanlar İçin Asma Tavan

Tavanda elektrik tesisatı veya sıhhi tesisat geçiyorsa ve aynı zamanda bunlar gizlenmek isteniyorsa; özellikle tesisat borularının geçtiği kısımlara, metal veya taş yünü asma tavan uygulanmalıdır. Herhangi bir sorun oluştuğu zaman veya tesisat bakımı yapılacağı zaman, tavan kolaylıkla modüler olarak sökülüp takılabilir. Eğer alçıpan gibi bir malzeme uygularsanız, modüler olarak sökülemeyeceği için tavanı kırıp tesisata müdahale etmeniz gerekecektir. Bu durum da ilave tadilat ücretleri doğuracaktır. Tesisat elemanlarının geçmediği kısımlarda dekorasyonu da bozmayacak şekilde bir tasarım yapıp, malzeme seçimi konusunda daha özgür olabilirsiniz.

Açık ofis tarzı çalışma alanlarında ses yalıtımı için bu tip uygulamaların yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Çalışma ortamında üretilen ses tavanlardan yansıyarak ciddi bir ses kirliliğine neden olacaktır. Bu yüzden insanların iş verimini ciddi oranda azaltacaktır.

Islak hacimler için (banyo, tuvalet vs.) için metal asma tavan tercih edebilirsiniz. Suya ve neme dayanıklı olduğu için uzun süre bakım gerektirmeden kullanabilirsiniz.

Sıra dışı ve etkileyici bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız, yüzer,  baffle, petek veya mesh tiplerinden birisini uygulamanızı öneriyoruz. Unutulmamalıdır ki diğer seçeneklere göre fiyatları daha yüksek olmaktadır.

Asma Tavan Türleri

Günümüzde çeşitli ihtiyaçlara göre geliştirilen malzemeler ile birçok uygulama türü bulunmaktadır.

 • Alçıpan Asma Tavan ve Alçıpan Işık Bandı
 • Gergi Tavan
 • Metal
  • Oturtmalı Sistem (Lay-On)
  • Sarkmalı Sistem (Lay-İn)
  • Gizli Taşıyıcılı Sistem (Clip-İn)
 • Taşyünü
 • Yüzer
 • Baffle
 • Eğrisel Baffle
 • Petek
 • Mesh

Asma Tavan Fiyatları

Asma tavan fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Proje bazlı İstediğiniz mekana uygun, zevklerinizi yansıtan çözümler üretmekteyiz. Bize ulaşın ücretsiz keşif hizmetimiz ile projelendirme ve fiyat teklifimizi size sunalım.

Hemen Arayın