Duvar Kağıdı - Duvar Kağıtları Fiyatları - LN YAPI
duvar-kagidi

Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı ekonomik ve uygulaması kolaydır. Deseni basit ve kaliteli kağıtları usta gerektirmeden kendiniz bile uygulayabilirsiniz. Herhangi bir koku veya kimyasal madde dışarıya salmaz. Uygulama sırasında öteki kaplamalara göre mekanı kirletmez ve yapımı meşakkatli değildir. Dayanıklı bir kaplama olduğu için uzun süre duvarlarınızda kalacaktır. Yırtılan kısımları kolayca onarılabilinir. Akustik ve ses emici özelliği olan duvar kağıtları vardır. Bu tarz kağıtları, müzik ile ilgili çalışma yapan kuruluşlar tercih eder. Çok çeşitli kağıt fiyatları bulunmaktadır.

Rulo Boyutları

Rulo olarak satılmaktadır. Ebatları genelde Avrupa standartlarına göre üretilmektedir.

  • En: 52-53 cm, boy: 10 – 15 metre arasında
  • En: 70 cm, boy: 10 metre
  • En: 106 cm, boy: 15.6 metre ebatlarındadır.

Duvar Kağıdı Çeşitleri

Vinil Duvar Kağıdı

Silinebilir bir duvar kağıdıdır, silinebilir özelliğinden dolayı tercih edilen kağıt çeşitidir. Üst düzey pvc ile kaplı dokuya sahiptir bu nedenler uzun yıllar özelliğini koruyabilir. Vinil duvar kağıtlarının arka bölümleri kağıt olabilir farklı uygulamalar ile 3 boyutlu özelliği kazandırabilirsiniz.

Dayanıklıdır, su ve nemden etkilenmez. Kolayca bir bez ile temizleme işlemleri yapılabilirsiniz. Bazı vinil duvar kağıtlarının yapışkanı önceden sürülmüştür.  Duvar kağıtları rulo halinde satılmaktadır. Duvar kağıtları farklı ölçülerde rulolar halinde satışı yapılabilir.

Vinil duvar kağıtları ticari kaplama sınıfında yer alır. İçerisinde yanmaya karşı özel malzeme bulunmaktadır. Ticari alanlar, bina girişleri gibi mekanlarda kullanımı tercih edilmektedir. Anti bakteriyel özelliğe sahip modelleri de vardır. İsteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Kağıt Esaslı Duvar Kağıdı

Geleneksel duvar kağıdı modelleridir. Alt ve üst katmanı kağıt olan duvar kağıtlarıdır. Vinil kaplaması bulunmadığı için sudan zarar görür. Temizlerken az nemli bir bez ile silinmesi gereklidir. Kağıt fiyatları açısından uygun seçenekler barındırır.

Elyaf Duvar Kağıdı

Avrupa’da fazlaca tercih edilen kağıt çeşididir. Alt ve üst katmanı elyaf malzeme kullanılarak yapılan kağıtılar son derece temiz bir kaplama işlemi yapmaktadır. Bir başka özelliği, kağıt dikkat edilerek sökülürse bir başka duvarda yeniden kullanılabilinir. Kağıt fiyatları açısından avantaj sağlar. PVC kimyasal bir maddedir ve sağlıklı olmayacağı için dikkat edilmesi gerekir.

Tekstil Duvar Kağıtları

Bu kağıdın içerisinde ipek, pamuk ve sentetik lifler gibi malzemelerin karışımından oluşan bir üst katmanı vardır. Uygulaması diğer duvar kağıtlarına göre oldukça zordur, uygulama esnasında dikkatli olunması gerekir. Duvar kağıtları fiyatları açısından pahalıdır.

Doğal Duvar Kağıtları

Doğal duvar kağıtları yapımında hasır, kağıt lifleri, mika ve taş ile porselen ve benzeri malzemelerin değişik teknik aşamalardan geçirilerek sıkıştırılması ile elde edilen malzemedir. Çeşitli aralıklarda kağıt fiyatları bulunur.

Uygulama işlemi ve temizlenmesi zordur. Oldukça dikkat isteyen bir kaplama türüdür. Ek yerleri belli olabilecek yapıdadır. Bu nedenle dikkatlice uygulanması ve devamlılığın getirilmesi gerekir.

Boyanabilir Duvar Kağıtları

Bu kağıt beyaz dokulu ve genellik ile cam tekstil malzemelerinden üretilen bir duvar kağıdıdır. Bu duvar kağıtları için özel boyalar mevcuttur.  Duvar kağıdı ve boya birleşiminde farklı ve ilgi çekici görüntüler elde edebilirsiniz. Kullanılan bu boyalar alevi iletmez. Desenin kalitesine bağlı 5-15 arasında boyama ömrü vardır. Bu özelliği ile diğer kağıt fiyatları ile kolay rekabet edebilir. Ses yalıtımı özelliği vardır. Nem ve rutubete karşı direnci vardır. 

Duvar Kâğıdı Seçimi

Duvar kağıdı seçerken ileride sorun yaşamamak için iyi seçim yapmak gerekir. Kağıdı seçerken belirli kriterlere dikkat etmelisiniz. Bu kriterler sizin isteklerinize hitap etmeli ve uygulama işleminden sonra sorunsuz olmalıdır.

Kağıdı seçerken, bütçe dahilinde kağıt fiyatları konusuna dikkat edilmeli, kullanım alanınıza göre ürünler tercih etmelisiniz.

Seçim yaparken ilk dikkat etmeniz gereken, beğendiğiniz duvar kağıtları üzerinde yer alan işaretlerdir. Kağıdın üzerindeki işaretler size ürünün nasıl temizlenmesi gerektiğini, ışık duyarlılığı, güneş ışığında solma yapıp yapmayacağını, sökülebilirlik özelliği olup olmadığı gibi özellikleri hakkında bilgi verir. Bu özelliklere göre kağıdınızı seçmelisiniz.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken özellik, kağıdının kalitesidir. Kaliteli duvar kağıtları diğer kağıtlara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur.

Üçüncü olarak dikkat etmeniz gereken ise odanın tüm duvarları yerine sadece bir kısma uygulanılacaksa o bölgenin ölçüleri alınması gerekir. Standart ev ölçüleri tavan yüksekliği 2.60 metredir. Duvar uzunluğu ile tavan yüksekliğini çarpmalısınız. Örnek olarak 3 metre bir duvarımız varsa 3 x 2.60 yapabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Uygulama

Uygulama sırasında ilk dikkat edilecek konu, kağıdın uygulanacağı zeminin hazırlanmasıdır. Ürünü uygulayacak çalışanın buna çok dikkat etmesi gerekir. Her türlü yağ, kir, toz gibi yabancı maddeler temizlenmelidir. Zemin üzerinde tutkalın emilmesinde problem yaratacak maddeler bulunuyorsa ilk önce dönüşüm astarı uygulanması gerekir. Eğer zemine yeni alçı uygulanmış ve zımpara işlemi uygulanmışsa polizolan astar sürülerek üzerinde bulunan tozların temizlenmesi gerekir. Önceden bir duvar kağıdı varsa bunun sökülmesi gerekmektedir. Duvar üstünde delik varsa saten alçı ile kapatılmalıdır. Duvar kağıdının üzerine tekrar bir kağıt yapılmaz.

Zemin hazırlandıktan sonra duvar yüksekliğinin ölçümü yapılır. Kağıdın yapılacağı alanın ölçüsünden 5-10 cm yüksekliğinde fazladan pay kalıcak şekilde kesilmelidir. Kesim işleminden sonra tutkallama işlemine geçilir. Uygulama esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de, tutkallama işleminde fırçanın kıl dökmediğinden emin olunmalı. Kıl kalırsa kağıt altından görünür ve böylece kötü bir görüntüye sebep olur. Diğer önemli detay ise tutkalın tüm kağıda eşit şekilde uygulandığından emin olunması gerekir.

Tutkallama işlemi sonrasında tutkallanan bütün kağıtlar üst üste gelecek biçimde katlanmalıdır. Katlanan kağıtları tutkalı iyi emebilmesi için beklenir. Bu işlem bittikten sonra duvar kâğıdı duvara dikkatle uygulanmalıdır. İlk uygulama da yamuk uygulanan bir duvar kağıdı tüm kağıtların düzeninin bozulmasına sebep olacaktır.

Duvar Kağıtları Fiyatları

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Duvar kağıtları fiyatları için bize ulaşın ve ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ülkemizdeki bazı duvar kağıdı üreticileri Vertu Duvar Kağıtları, Ravena Duvar Kağıtları, AdaWall, Decowall.

Hemen Arayın