Duvar Çıta Modelleri - Duvar Çıta Modelleri - Duvar Çıtalama - LN YAPI
duvar çıta

Duvar Çıta Modelleri

Son dönemde iç mekan dekorasyonlarında bir hayli popüler olan çıtalar, evin bütün atmosferini pratik ve ekonomik bir şekilde yenilemeyi sağlıyor. Bu uygulama sayesinde evinizi daha ferah gösterebilirsiniz. Ev dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Eviniz modern, klasik veya minimal bir tarzda dekore edilmiş olsun, bütün dekorasyon stilleri için uygulanabilen çıtalar farklı modelleri ile her ev için uyumludur. Evinizin tarzına uygun ürünleri tercih ederek duvarlarınıza boyut ve doku kazandırabilirsiniz.

Duvar Çıta Modelleri

Düz Çıta Modelleri

Duvar çıtalama uygulamasının en popüler modeli olan düz çıtalar, bütün dekorasyon tarzlarına uyum sağlayabilir. Düz çıtaların farklı malzemelerden üretilmiş modellerini piyasada bulabilir, bütçenize ve ev dizaynınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Özellikle modern ve minimal dekorasyon stilleri için duvarda düz çıtalar kullanmak uygundur.

Motifli Duvar Çıta Modelleri

Motifli çıtalar, dekorasyonda en gözle görülür etkiyi yaratan modellerdir. Ev dekorasyonuna görsel zenginlik ve doku kazandırır. Üç boyutlu bir uygulama yapabilmek için motifli duvar çıtalama ile mümkündür. Motifli çıtaları klasik dekorasyon tarzına ya da farklı bir kontrast yaratmak için modern dekorasyonlarda kullanabilirsiniz.

Geometrik Duvar Çıta Modelleri

Tüm duvar yüzeyi geometrik bir düzen ve desen yaratacak şekilde geometrik desenli çıtalarla kaplanır. Diğer çıta modellerinde, duvarların belirli bölgelerine uygulama yapılır, tamamına değil. Bu modelde ise tüm duvarı kaplayacak şekilde uygulanır. Bu duvar çıtalama uygulamasında sonsuz tasarım ve desen opsiyonu vardır. Daha sade tasarımlar yapılabileceği gibi gösterişli tasarımlarda meydana getirebilirsiniz.

Kalın Duvar Çıta Modelleri

Özellikle ahşap malzeme ile üretilen kalın çıta, duvarda hoş bir desen oluştur. Bu model, kalın paneller şeklindedir. Modern ve minimal dekorasyon stillerinde fazlaca tercih edilen kalın çıtalar, bulundukları odaya doğal ve derin bir atmosfer kazandırır.

Renkli Duvar Çıta Modelleri

Bu çıta modelini uygularken, çeşitli renk kombinasyonları kullanılarak tasarlarsanız eşsiz bir dekorasyon düzeni oluşturabilirsiniz. Bu model, uyguladığınız renk kombinasyonlarıyla ilişkilidir. Örnek olarak çıtaları arka plandaki duvar rengi ile zıtlık oluşturacak bir şekilde ayarlayabilir veya aynı çıta modelini farklı renk kombinasyonları oluşturacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Farklı Duvar Çıta Modelleri

Duvar çıtalama uygulamasında tercih edilen bir diğer model ise farklı çıta modellerini bir arada kullanılmasıdır. Duvarda kullanılan çıtalar çoğunlukla iç içe geçen çerçeveler biçiminde uygulandığından dolayı çeşitli duvar çıta modelleri ile bir araya getirmek dekorasyona görsellik katar. Bu uygulamada önemli olan, görsel olarak uyumsuzluk oluşturmayacak ve bütünlük sağlayacak modeller arasında seçim yapmaktır.

Çıta Malzemeleri

Stropiyer Çıtalar

Stropiyer duvar çıtalama, diğer çıtalar arasında en pratik ve hesaplı olanıdır. Mağazalarda uygun fiyata bulabileceğiniz stropiyer çıtaları evininiz duvarlarında kolayca uygulayabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı özelliği sayesinde sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz. Düz köşeli ya da köşeleri motifli olan farklı ürünler arasından kendi tarzına uygun bir ürün seçerek uygulama yaratabilirsiniz. Hâlihazırda renkli olanlarını da bulabileceğiniz gibi boyanabilir özellikte olan çıtaları tasarımlarınızda kullanıp fark yaratabilirsiniz. Stropiyer çıtalar, diğer çıtalara göre dayanıklılığı azdır ve uzun ömürlü bir ürün değildir. Darbeler ile kolayca zedelenebilir.

Poliüretan Çıtalar

Poliüretan duvar çıtalama uygulamalarında sıklıkla kullanılan diğer bir malzemedir.  Piyasaya yeni giren bir malzemedir. Yeni girmesine rağmen halihazırda kullanılan malzemelerin yerini hızlıca almıştır. Duvar çıtalama uygulaması için en dayanıklı seçeneklerden birisidir. Yüksek yoğunluklu olmasına rağmen hafif bir malzemedir. Düz modelleri ile sade ve modern dekorasyon, desenli ve köşe motifli modellerde ise daha çok klasik dekorasyon tarzlarına hitap eder. Özelleştirilebilir bir yapıdadır. Suya ve neme karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlü bir malzemedir. Stropiyer çıtalardan çok daha dayanıklı ve ahşap çıtalardan çok daha ekonomiktir. Pratik ve dayanıklı bir uygulama için tercih edebilirsiniz.

Alçı Çıtalar

Uzun bir zamandır kullanılan, dayanıklı ve doğal bir malzemedir. Uygulamalarda sıklıkla tercih edilir. Çeşitli dekorasyon stillerine uyum sağlar. Kaliteli bir malzeme olmasına rağmen, diğer çıta malzemelerine göre kırılgandır ve hatayı gösterir. Alçı zaman ve özen isteyen bir malzemedir, uygulamada problemler yaşanabilir. Alanında uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir. Uygulama sonrası istediğiniz renk boya ile boyayabilirsiz. Hazır olarak alınacaksa renk seçenekleri sınırlıdır. Birçok alçı çıta üreticisi yalnızca temel renkleri üretir. 

MDF Çıtalar

Duvar çıtalama uygulamalarında tercih edilen malzemelerden bir diğeri de MDF ve ahşaptır. Uygun fiyatlı ve hafif olması ile ön plana çıkan MDF, diğer çıta modellerinden daha doğal ve sıcak olmasından dolayı çokça tercih edilir. Süpürgelikler gibi diğer yapısal unsurları hesaba kattığımızda dekoratif bir bütünlük oluşturur. Boyanabilir bir yapıya sahip olmasından dolayı her dekorasyon tarzına uygundur. Bu çıtalar, sade ve gösterişli olacak şekilde sayısız çeşidi ile karşımıza çıkar. Pek çok olumlu özelliği olan MDF ve ahşap çıtalarının tek olumsuz yanı, sıcaklık değişimlerinden dolayı esneme ve büzülmeye yatkın olmaları ve dolayısıyla zamanla bükülebilir, yapısı bozulabilir.

Duvar Çıtası Fiyatları

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Duvar çıta modelleri hakkında bilgi ve uygulama için çıta fiyatları almak istiyorsanız bize ulaşın. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Pinterest’teki çıta modellerini inceleyebilirsiniz.

Hemen Arayın