Renk Uyumları, Boya Renkleri ve Duvar Boyası Renkleri
duvar renkleri

Renk Uyumları, Boya Renkleri ve Duvar Boyası Renkleri

Renkler, grafik tasarından ev dekorasyonlarına hayatımızın birçok alanında önemli yer tutar. Günlük yaşantımızda gözümüze güzel gelen şeylerin arkadaşında renklerin uyumu vardır. Renklerin uyumu zevk algımıza önemli ölçüde etki eder. Bu nedenle insanlar uyumlu renkler için çabalar. Kimileri sabah işe giderken uyumlu renklerden kıyafet kombinlemeye çalışırken, kimileri de dekorasyonlarında boya renklerinin uyumunu kullanır.

Hangi renk hangi renklerle uyumludur?

Duvar renkleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Evimizin güzel gözükmesi için renk uyumları nasıl oluşturulur?

soruları aklımıza gelen ilk sorulardan olabilir. Bu konu hakkında pek çok bilimsel araştırma mevcut. Yine de bir rengin hangi renk ile daha iyi uyum sağlayacağı konusunda karar vermek tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Bu yazımızda renkler üzerinde yapılan araştırmalara bakacağız. Renklerin diğer renkler üzerine uyumunu sıralayacağız.

Uyumlu Duvar Boyası Renkleri

Kırmızı Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Kırmızı rengini günlük hayatımızda oldukça sık kullanıyoruz. Kırmızı çok iddialı bir renktir. Özellikle moda ve dekorasyon alanlarında fazlaca tercih edilir. Kırmızı rengini, sarı, yeşil, mavi, siyah ve beyaz renkleri ile uyumludur.  Siyah rengi ile kullanıldığında rengin gösterişi artar. Fazla gösterişli olmasın, güzellik sade olmasıdır derseniz, beyaz ve kırmızı kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Ayrıca birlikte kullanılan pastel kırmızı ve pastel sarı renkleri ile uyumludur. Renk uyumu fazladır.

Gri Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Gri tonuna göre değişmekle birlikte pek çok alanda kullanılan bir renktir.  Gri rengi ile kırmızı, fuşya pembe, mavi ve ultraviyole renkleri ile uyum sağlar. 2018 senesi yılın rengi seçilen ultraviyole rengi ve gri rengi ile yapılacak kombinler ortaya harika bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır. Renk uyumu fazladır.

Sarı Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Sarı dönem dönem popüler olan ancak zirvedeki yerini pek de koruyamayan bir renk. Son zamanlarda sarının pastel tonları özellikle tasarım ve dekorasyon alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Sarı rengi, mavi, mor, lila, gri ve siyah ile birlikte kombinlendiğinde sarı rengi kendini çok daha iyi gösterecektir. 

Beyaz Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Beyaz rengi tasarım alanında sıklıkla kullanılan bir renktir. Diğer renkler ile uyumlu renktir. Bunun sebebi içerisinde tüm duvar renkleri bulunduruyor olmasıdır. Kırmızı, mavi ve siyah renkleri ise beyaz ile kombinasyonu en iyi olan renklerdir. Kullanım alanına göre kırmızı, mavi ve siyah renklerini beyaz ile kullanarak ortaya harika işler çıkarabilirsiniz. Renk uyumu fazladır.

Turuncu Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Turuncu, diğer renkler arasında zor bir renktir. Son zamanlarda sarının pastel tonlarının popülerliği, turuncunun kullanımını oldukça azaltmıştır. Turuncu rengi ile kombin yapmak isterseniz mavi, lila, mor, beyaz ve siyah renkleri ile uyumludur. Renk uyumu azdır.

Kahverengi Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Renkler Uyumludur

Kahverengi, retro tarzı içerisinde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca dekorasyonlarda sıkça tercih edilen kahverengi ile çok başarılı kombinler oluşturabilirsiniz. Kahverengi ile turkuaz, krem rengi, pembe, yeşil ve bej renkler ile uyumludur. Renk uyumu fazladır.

Mavi Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Duvar Boya Renkleri Uyumludur

Son zamanlarda en popüler renklerinden birisi de mavidir. Mavi rengi kombinasyon için zor bir renktir. Genelde insanlar bu rengin kombinasyonunda hatalar yapmaktadır. Mavi rengi ile  kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe renkleri uyumludur. Bu renkler kullanılacak olan mavinin tonuna göre hazırlanarak uyumlu hale getirilmelidir. Mavinin kombinasyonlarında  dikkatli düşününüz. Renk uyumu fazladır.

Yeşil Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Duvar Boya Renkleri Uyumludur

Yeşil rengi her alanda sıkça kullanılan ancak tonları arasında ciddi farkları bulunan bir renktir. Bundan dolayı yapılacak olan kombinlerde renk uyumu(ton uyumu) çok önemlidir. Yeşil rengini  altın-kahverengi, turuncu, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz renkleri ile kombinlenebilir. Renk uyumu fazladır.

Pembe Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Duvar Boya Renkleri Uyumludur

Pembe, son dönemde her kesimden insanın sıklıkla kullandığı bir renktir. Pembe ile yapılan kombinlerde ortaya iyi işler çıkabileceği gibi oldukça kötü işler de çıkabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Pembe rengi ile yeşil, açık yeşil, gri, turkuaz ve mavi renkler ile başarılı kombinler yapabilirsiniz. Renk uyumu fazladır.

Turkuaz Duvar Boyası Renkleri İle Hangi Duvar Boya Renkleri Uyumludur

Turkuaz, çoğu kişinin sevdiği bir renktir. Başka renklerle birlikte nasıl kullanabiliriz derseniz, turkuaz rengi ile kırmızı, sarı, krem ve mor renkler ile iyi kombinler yapabilirsiniz. Renk uyumu fazladır.

Tüm Boya Renkleri İçin Kombinasyon Listesi

 • Beyaz – Tüm renkler ile kombinlenebilir ama özellikle; mavi, kırmızı ve siyah renkler ile kombinlenebilir.
 • Bej – Mavi, kahverengi, siyah, kırmızı ve beyaz  renkler ile kombinlenebilir.
 • Gri – Fuşya, kırmızı, mor, pembe ve mavi renkler ile kombinlenebilir.
 • Pembe – Kahverengi, beyaz, nane yeşili, zeytin, gri, turkuaz ve açık mavi  renkler ile kombinlenebilir.
 • Fuşya – Gri, sarı-kahverengi, kireç, nane yeşili ve kahverengi renkleri ile kombinlenebilir.
 • Kırmızı – Sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah renkleri ile kombinlenebilir.
 • Kahverengi – Parlak-mavi, krem, pembe, açık kahverengi, yeşil ve bej renkleri ile kombinlenebilir.
 • Açık Kahverengi – Soluk sarı, krem-beyaz, mavi, yeşil, mor ve kırmızı renkler ile kombinlenebilir.
 • Koyu Kahverengi – Kireç sarısı, camgöbeği, nane yeşili, mor ve pembe uyumlu ev boyası renkleri ile kombinlenebilir.
 • Turuncu – Mavi, leylak, menekşe, beyaz ve siyah uyumlu ev boyası renkleri ile kombinlenebilir.
 • Sarı – Mavi, lila, açık mavi, mor, gri ve siyah renkler ile kombinlenebilir.
 • Yeşil – Turuncu, salata yeşili, sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve kremsi beyaz renkler ile kombinlenebilir.
 • Turkuaz – Fuşya, kiraz-kırmızı, sarı, kahverengi, krem ve koyu mor renkler ile kombinlenebilir.
 • Camgöbeği – Kırmızı, gri, kahverengi, turuncu, pembe, beyaz ve sarı renkler ile kombinlenebilir.
 • Lacivert – Camgöbeği, kahverengi, sarımsı yeşil, gri, açık sarı, turuncu, kırmızı ve beyaz renkler ile kombinlenebilir.
 • Lila – Turuncu, pembe, koyu mor, zeytin, gri, sarı ve beyaz renkler ile kombinlenebilir.
 • Siyah – Tüm renklerle kombinlenebilir ama özellikle; turuncu, pembe, salata yeşili, beyaz, kırmızı ve sarı renkler ile kombinlenebilir.

Renk bulmakta sıkıntı çekiyorsanız tüm renkler için tıklayınız.

Renk Şeması

1 Numaralı Renk Şeması: Tamamlayıcı Renk Kombinasyonu

Tamamlayıcı renkler, renk çemberinde bir rengin tam karşısındaki renkleri belirtir. Örnek olarak, Kırmızı’nın ikinci sırasında yer alan renk tonu ile Yeşil’in ikinci sırasında yer alan renk tonu birbirinin tamamlayıcı rengi olarak kombinlenebilir.

2 Numaralı Renk Şeması: Üçlü Renk Kombinasyonu

Üç rengin kombinasyonu yapılırken renk şeması içerisinde bir üçgen oluşturarak en güzel renk kombinasyonu yakalanabilir. Bu kombinasyonu yaparken, bir renk seçmelisiniz ve arada 3 renk boşluk olacak şekilde 3 rengi çember ile belirlemelisiniz.

3 Numaralı Renk Şeması: Paralel Renk Kombinasyonu

İki, üç, dört veya beş rengi beraber kombinleyebilirsiniz. Bu teoride en verimli sonuçları iki veya üç renk kombinleyerek alabilirsiniz.

4 Numaralı Renk Şeması: Eşit Kenar Üçgen Renk Kombinasyonu

Tamamlayıcı renk kombinasyonlarına göre farklı olarak bir ana renk ve iki tamamlayan renk kullanılır. Böyle bir planın yarattığı etki, bir öncekiyle aynı etki olmasına rağmen biraz daha hafif bir izlenim yaratır.

5 Numaralı Renk Şeması: Dörtlü Renk Kombinasyonu

Bu şema; bir ana renk, iki tamamlayan renk ve vurgulayan ek bir renk içerir. Örnek olarak, mavi-yeşil, mavi-mor, turuncu-kırmızı, turuncu-sarı kullanabilirsiniz.

Boya Badana Ve Boya Fiyatları

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Boya fiyatları ve boya badana uygulaması için bize ulaşın. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ülkemizde boya için tercih edilen bazı firmalar Filli Boya, Jotun Boya, Marshall Boya.

Hemen Arayın