Çatı Kaplama - Çatı Kaplama Malzemeleri - Çatı Malzemeleri
Çatı Kaplama

Çatı Kaplama

Bir çatının taşıyıcı iskeleti metal veya ahşap malzemelerden yapılmaktadır. Bir yapının çatısına su ve ısı yalıtımı uygulamaları yapıldıktan sonra çeşitli çatı kaplama malzemeleri ile kapatılır. Gelişen teknoloji ile birçok türde kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Bu yazımızı çatı kaplama nedir,  çatı kaplama sistemleri nelerdir gibi konularda bilgi edinmek için okumanızı tavsiye ederiz.

Çatılarda kullanılan kaplamalarda çatının özelliğine göre farklı kaplama malzemeleri vardır. Bu örtü malzemeleri çatı kaplama uygulamasının durumlarına göre parçalı ve devamlı olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Malzeme satışımız yoktur. Sadece Uygulama ve Tasarım Yapmaktayız.

Örtü Malzeme Türüne Göre

Parçalı Örtü Malzemeleri

Kiremit, arduaz, oluklu levha vb. biçimde malzemelerdir. Bu malzemeler çatının üstünde uçları üst üstte eklenerek kaplanmaktadır. Üst üstte eklenen kısımlarında boşluklar kalacağından çatıda sürekli bir hava akımı olacaktır. Bu hava akımı ahşap çatılarda kullanılan elamanların çürümesini azaltır.

Devamlı Örtü Malzemeleri

Bu malzemeler çatı yüzeyine üst üste yerleştirilir ve yapıştırılır. Katranlı ya da bitümlü kâğıt ve asfalt vb. biçimde uygulanan malzemelerdir. Bu tür malzemeler kullanılarak ahşap çatı elemanlarını rutubete karşı korur.

Malzeme Türlerine Göre

Kiremit

Kiremit çatı kaplaması diğer çatı kaplamalarına göre oldukça fazla kullanılan malzemelerdir. Çeşitli modelleri, renkleri ve uygulama yöntemleri vardır. Kiremitler kilin kalıplanıp fırınlarda pişirilmesi ile üretilmektedir. Farklı şekiller ve amaçlar için üretilirler.

Doğal Taş Kaplı Panel ve Kiremitler

Doğal taş kaplı panel kiremitlerin üst kısmı doğanın en sağlam malzemelerinden birisi olan taşların kademeli olarak öğütülmesiyle elde edilir. Malzemenin alt kısmında ise 5 mikron polyester astar ve 20 mikron son kat polyester boyalı galvaniz sac bulunmaktadır. Uzun ömürlü bir çatı kaplama malzemesidir. Renk çeşitliliği fazladır.

Boyalı Doğal Taş Kaplamasız Panel ve Kiremitler

Metal kiremitler Amerika, Avrupa ve İskandinavya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm iklim şartlarına uygundur. Uzun ömürlüdür, çatlamaz ve kırılmaz koruyucu film tabakası ile korunur. Metal kiremitler 8 kattan oluşmaktadır. Bu kiremitler çelik üstü galvaniz, polyester, astar, ve boyadan oluşmaktadır. Diğer çatı kaplaması malzemelerine göre kiremit altı tahtası gerektirmez. Montajı kolaydır.

Poliüretan Esaslı Paneller

Poliüretan izolasyonlu paneller, iki yüzey arasına, istenilen kalınlıklarda rijit poliüretan sert köpük enjekte edilerek üretilmektedir. Kompozit ürünlerdir. Yanmaya karşı dayanıklıdır, B2 yanmazlık sınıfı bir üründür. Poliüretan panellerde ürünün kullanılacağı alana göre alüminyum, galvaniz sac, kraft kâğıdı ya da PVC membran ile oluşturulmaktadır.

Taş Yünü Esaslı Paneller

Taş yünü yalıtımlı paneller, yüksek seviyede yangın güvenliği istenilen yapılar için vazgeçilmezdir. A yanmazlık sınıfı bir üründür. Metal dış yüzeyi ve dolgu olarak kullanılan taş yünü yalıtım tabakası sayesinde yangına dayanıklı kompozit bir sistemdir. Montaja hazırdır, kesintisiz hatlarda üretilmektedir.

Polistren Esaslı Paneller

İki kat alüminyum ya da sac levha arasına, eksande polistren dolgunun muhtelif kalınlık ve yoğunlukta uygulanması ile elde edilen bir üründür. İsopanel, kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir.

Galvanizli Sac

Sacdan galvaniz boyalı veya boyasız olarak üretilebilen, trapez oluklu ve rulo çelik sac levhalar, kullanım alanlarına ve özelliklerine göre farklı kalınlık ve şekillerde üretilir. Kullanışlı tasarımları sayesinde yalıtımsız tek kat örtü olarak ya da izolasyon malzemeleri ile toplu uygulamalarda kullanılır.

Lifli Çimento Esaslı Malzemeler

Bu levhalar belirli değerlerde çimento ve inorganik liften oluşur. İnorganik lif açıldıktan sonra içerisinde yeterli su miktarı bulunan karıştırıcılar kullanılarak çimento ile bir araya getirilir. Düz ve oluklu modeller olarak üretilir.

Cam Takviyeli Polyester (CTP) Malzemeler

Cam elyafı ile sağlamlaştırılarak malzemenin direnci ve dayanıklılığı arttırılmıştır. Bu malzeme reçineden ve doymamış polyesterden oluşmaktadır. Kompozit bir malzemedir. Esnektir, hafiftir ve darbelere karşı dayanıklıdır. Trapez oluklu levhalar ve şeffaf sinüs şeklinde üretilmektedir. Doğal aydınlatma özelliği vardır ve homojen ışık dağılımı sağlamaktadır. Kimyasallara ve korozyona karşı dirençlidir. Sıcak ve soğuk hava sıcaklıklarından etkilenmeyen hafif çeşitleri bulunmaktadır.

Polikarbonat Malzemeler

Ticari ve endüstriyel yapılarda, konutlarda ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Uygulandığı mekana değer katmaktadır. Gün ışığı alan yapısıyla uygulandığı mekanı aydınlatır. Cama göre hafif bir malzemedir. Darbe dayanımına sahiptir. Sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Kalınlıkları 4 mm ile 16 mm arasında değişmektedir.

PVC Levha Şeklinde Malzemeler

PVC levha çatı kaplaması, dalgalı (ondüle) ve düz sert PVC levhalardan oluşmaktadır. Diğer yapı ürünleri ile uyumludur. Dış hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Yanmaya, kimyasal maddelere ve korozyona karşı dayanıklıdır. Çatılarda, dış cephelerde, seralarda ve balkon kaplamalarında ideal bir malzemedir. Kalınlıkları 0,8 mm – 4 mm arasında değişmektedir.

Akrilik Cam Esaslı (PMMA) Malzemeler

Bu malzeme, cam görünümlü akrilik levhalardır. İnşaat projelerinde cama seçenek olarak bulunabilecek tek çözümdür. Dayanıklı bir malzemedir. Esnek bir yapısı vardır, kolayca uygulama yapılır. Cama göre hafif bir malzemedir. Soğuk ve sıcak büküm ile istenilen şekil verilebilir. Işık geçirgenliği fazladır.

Shingle Çatı Kaplama Malzemesi

Shingle çatı kaplaması, modern ve klasik yapılara uygulanabilmektedir. Farklı renk ve modelleri ile evinize değer katmaktadır. Çatı yüzeyine kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Çokgen, yuvarlak, dikdörtgen gibi çeşitli şekillerde üretilmektedir.

Sinüs Oluklu Levhalar

Bitüm emdirilmiş elyaf ile özel hazırlanmış reçinenin bir araya getirilmesiyle oluşan bir malzemedir. Özel hazırlanmış bir reçine ile bünyesine boya emdirilir. Suya ve darbelere karşı dayanıklıdır. Çevre dostu bir malzemedir. Levha halinde üretilmektedir. Oluklu bir çatı kaplama malzemesidir.

Bitüm Ve Katran Emdirilmiş Örtüler

Piyasada rulolar halinde satılmaktadır. Ebatları ise 1 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğundadır. Tahta veya beton kaplanmış olan yüzeylere zift ya da bitümle yapıştırılır.

Ahşap Çatı Malzemeleri

Ormanlık alanlarda ve kereste fiyatı düşük olan yerlerde uygulanır. Uzun ömürlü değildir. Sudan etkilenebileceği için uygulamalarda çatı eğimi dik yapılır.

Cam Çatı Örtüleri

Kiremitlerle kapatılan çatıların belirli bir kısmında çatı aydınlatılması istendiğinde cam kiremitler kullanılır. Şed çatılarda olabileceği gibi binanın iç bölümü çatıdan aydınlatılması gerekirse çatının meyilinin tamamı cam ile kapatılır ve çatı aydınlatma bölümleri yapılır. Çatı kaplaması için kullanılacak camlar arme camlar, mikalı camlar ya da cam kiremit olması gerekir. Cam kiremit kaplaması normal kiremit kaplaması ile aynı yöntem ile yapılmaktadır. Çatılarda mertek yerine kullanılacak kayıtlar ahşap olsa da çoğu zaman metalden yapılmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

Kil Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri

Kiremitlerin düz, tek veya çift oluklu modelleri vardır. Bu oluklar sayesinde yoğun yağışlarda kolayca su tahliyesi sağlanabilir. Dış hava faktörlerine dayanıklıdır. Üst ve yan bindirme kanalları vardır. Kiremitler kaplama tahtası veya lata üzerine yerleştirilir. Uygulaması kolaydır. Kiremitlerin boyları 30-42 cm, enleri ise 23 – 25 cm arasında değişiklik gösteren malzemelerdir. Kiremit hesabı yaparken, modeline bağlı olarak, genelde 1 m2 alan için 15-17 adet hesaplanır.

Metal Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri

Metal esaslı malzemeler kötü hava koşullarından ve yangından etkilenmez. Montajı kolaydır, vakitten ve işçilikten tasarruf sağlanır. Isı yalıtımı sağlamaktadır. Hafif bir malzemedir, taşınması ve depolanması kolaydır. Çatlamalara ve kırılmalara dayanıklıdır. Diğer türlere göre pahalıdır.

Plastik Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri

Plastik esaslı malzemeler dış etkilere, darbelere, çatlamalara ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Isı yalıtımı sağlamaktadır. Kolay işlenebilen malzemelerdir. Depolaması ve montajı kolaydır. Suya karşı dayanıklıdır.

Bitüm Esaslı Çatı Kaplama Malzemeleri

Bitüm esaslı malzemeler uzun ömürlüdür. Dış etkilere, darbelere, çatlamalara ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Montajı kolaydır, vakitten ve işçilikten tasarruf sağlanır. Su geçirmez, hafif ve esnek bir malzemedir. Bitüm esaslı malzemelerde ayrıca su yalıtımı uygulaması gerektirmez. Karmaşık ve eğrisel çatı yüzeylerini kolayca kaplayabilen bir çatı kaplama malzemesidir. Enerji tasarrufu sağlar.

Çatı Kaplaması Nasıl Yapılır

  • Merteklerin üstüne OSB, tahta gibi bir çatı kaplaması yapılır.
  • Düz yüzey üstüne kaplama altı yalıtım malzemesi serilir.
  • Kiremit ile çatı kaplaması yapılacaksa, uygulamaya çatı saçağın sol alt kısmından başlanır.
  • Birinci sırada bulunan kiremitler, tel veya çivi yardımı ile kaplama tahtasına sabitlenir. İkinci sıradaki kiremitleri dizmek için olukları üst üstte gelecek biçimde yarım kiremit şaşırtmalı olarak dizilir.
  • Levhalar ile çatı kaplanacak ise, uygulamaya rüzgarın yönüne ters olacak şekilde başlanır.
  • Eternit gibi kalınlığı çok olan oluklu levhaların boyuna bindirme ile yan bindirmelerin üst üstte geldiği yerlerde köşe kesimi yapılır.
  • Ondüle biçimindeki oluklu levhalarda, ikinci sıraya yarım levha şaşırtılarak devam edilmelidir.
  • Levhalar, kaplama tahtasına vidalanmalı veya çakılmalıdır.
  • Bütün levhalar çatılarda bulunan latalar üstüne çakılmaktadır. Levhalar yerleştirilirken yanlardan 1 ya da 5 oluk ve boydan en az 15 cm bir biri üstüne yerleştirilir.

Çatı Kaplama ve Tadilat Fiyatları

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Çatı kaplama ve tadilat fiyatları için bize ulaşın ve ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ülkemizdeki bazı çatı kaplama malzemesi üreten firmalar Kılıçoğlu, Panelsan, BTM‘dir

Malzeme satışımız yoktur. Sadece Uygulama ve Tasarım Yapmaktayız.
Hemen Arayın