İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir - Özel Kapı Fiyatı
İç Kapı Modelleri

İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir

Mekanlar arası geçiş yapabilmek için kullanılan ahşap, demir ve ya alüminyum gibi malzemelerden üretilmiş ürünleridir. Çoğu kültür ve uluslarda kullanılan tarihi bir malzemedir. Kapı sadece kanat bölümünden oluşmaz, kapının çalışmasını sağlayan kasa ve menteşe bölümleri vardır. 

Güvenlik ve yalıtım için kullanılır. Gizli kalması gereken bir kısmı kapatıp açma olanağı önemlidir. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı için doğru modeller tercih edildiği zaman etkili sonuçlar oluşmaktadır.

İç Kapı Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Evinizin dekorasyonunda büyük fark yaratan mobilyalardandır. Evlerimizde tahmini 4 – 10 arasında iç kapı bulunmaktadır. Bu nedenle satın almadan önce iyice araştırılmalı ve fiyat performans oranına dikkat edilip en iyi kapı modeli tercih edilmelidir. 

Lake Kapı

Modern olarak sınıflandırabileceğimiz modeller arasındadır. Parlak kimyasal mobilya cilasına lake ismi verilmektedir. Renkli ve renksiz olabilen lakenin pürüzsüz yapısı basit bir ahşabı kaliteli bir mobilyaya dönüştürebilir.  Yüzeyi, ham MDF düz panel veya üzerine CNC tezgahında desen verilmiş bir panel olabilir.

İç mekanlarda odalarda ve banyoda kullanıma uygundur.  İstediğiniz şekilde çift kanat, camlı ve ya camsız olarak üretilebilinir. Parlak ve pürüzsüz yüzeyleri sayesinde tercih edilir. Temizliği, bakımı ve montajı kolaydır. Güneşe, çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklıdır.  Uzun süreler sorunsuz kullanılabilinir. 

Ahşap Kaplama Kapı

Ahşap kaplama modeller uzun zamanlardan beri kullanılan modeller arasındadır. Günümüzde popülerliğini kaybetmemiş ve hala sıkça kullanılmaktadır. Özelliği itibariyle en uygun malzemedir.

Ahşap yüzeyi sayesinde evindeki mobilyalara uyum sağlar ve tasarım olarak güzel görünürler.

Üretim esnasında ağaç yüzeyleri farklı ölçülerde kesilerek birbirinden farklı tasarımlar elde edilir. Kesimden sonra MDF üzerine yapıştırılarak ahşap kaplamalı modellerde kullanılan yüzey ortaya çıkar. Yüzeyine boya uygulanmaz sadece cila işlemi yapılır.

Bakımı kolaydır, sağlıklı ve montajı kolaydır. Güneşe, çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklıdır. Ticari işletmelere ve geniş alanlar için çift kanat olarak istenilen ölçülerde üretilebilinir.

Laminat Kapı

En büyük özelliği darbelere ve ses karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Kasaları özel bir maddeden üretilmektedir. Yanmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Montaj işlemleri kolaydır. Çeşitli modellerde ve tarzda üretilmektedirler. Toplu kullanılan alanlarda yaygın olarak tercih edilir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Camlı ve camsız olarak modelleri vardır. 

Amerikan Panel Kapı

Son zamanlarda popülerleşen modellerdendir. Kalınlığı genelde 4mm’dir. Banyolarda kullanılabilir. İstediğiniz şekilde çift kanatlı, camlı ve camsız olarak üretilmektedir. En büyük artısı kolay temizleniyor olmasıdır. Yapısı itibari ile toz tutmaz özelliği vardır ve sağlıklı bir üründür. Renk seçenekleri fazladır. İstenilen renge kolayca boyanabilen  modeller içindedir. Montaj işlemi kolaydır.  Hafiftir ve taşınması kolaydır.

PVC Kapı

PVC ürünlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. PVC, kapılarda da kullanılan bir plastik yapı malzemesidir. PVC geri dönüşümü olan bir malzemedir. Bu nedenle PVC ile yapılan mobilyalar uygun fiyatlı ve tedariki kolay ürünlerdir.

Montajı kolaydır. Güneşe, çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür.

Renk seçeneği fazladır. PVC modeller banyoda kullanıma uygundur. İstenirse çift kanatlı üretilebilinir. PVC’lerin sağlığa bir zararı yoktur.

En önemli özelliği fiyatının uygun olması, temizlemesi kolay olması ve sağlıklı yapısıdır. Toz tutmaz ıslak bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Melamin Kapı

Melamin organik bir bileşiktir. Plastik madde üretiminde kullanılan endüstriyel kimyasal malzemedir. MDF üzerine ısı ile uygulanarak melamin levhalar oluşturulur. Melamin modellerde levhalar kullanılır.

Boya istemez. Renklidir ve kendi deseni vardır. Odalarda ve tuvaletlerde istediğiniz ölçülerde üretilebilinir. Ayrıca çift kanat olarak istenilen ölçülerde üretilebilinir. Diğer modellere göre fiyatları uygundur. Ahşap deseni sayesinde gerçek ahşap görünümü sağlamaktadır.

Temizliği kolaydır, sağlıklı ve dekoratiftir. Montaj işlemi kolaydır. Güneşe, çizilmelere ve darbelere karşı diğer modellere göre dayanıklılığı yüksektir. Uzun ömürlü bir üründür. Her alanda kullanım için uygundur. Ses geçirmezlik ve aleve dayanıklılık özellikleri istenilirse üretim esnasında farklı malzemeler kullanılır.

Membran Kapı

Boya kullanılmadan üretilir. Zamanla renklerinde değişimler olmaz. Üzerinde boya olmadığı için temizlemesi kolaydır.

Uzun ömürlüdür. Boyalı modellerde oluşabilecek çizikler membranlarda oluşmaz. Bunun nedeni MDF üzerindeki membran kaplamasının çizilmelere karşı yüzeyinin dayanıklı olmasıdır.

Üretilirken camlı modeller çıta kullanılmadan üretilir. Çıtasız olduğundan temizlemesi kolaydır. Pvc membran modellerde kapı camı üstten geçme olduğu için kolayca değiştirilebilir ve hiç zarar verilmez. Camı değiştirirken ustalık istemez.

İç Kapı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç kapı seçerken dikkatli olunması gerekmektedir. Yaptığımız seçim evin tüm bölümlerini etkiler. Seçtiğimiz kapı evin her bölümünü tasarımına uyumlu olmalıdır. İlk olarak dikkat etmeniz gereken özellik, evin yapısına uyumlu olmasıdır. Ayrıca fiyatlar bütçenizi zorlamamalıdır. Seçeceğiniz model uzun ömürlü olmalıdır. Ömürlük kullanılan mobilyalardır.

1 - Ev Yapısına Uygun Modelleri Tercih Edin

Evinizin yapısı zaman içerisinde değişimler gösteriyor ama kapılar uzun zamanlar kullanılıyor. Ev yapısına uyan modelleri tercih etmelisiniz.

Renk ve Doku Uyumu

Evinizin içinde kullandığınız mobilyalar, parkeler, seramikler, duvar boyaları ve diğer tüm dekorasyon ürünleri ile uyum içinde olmalıdır. Renkli bir model tercih ederseniz ileri zamanlarda farklı dekorasyonlar yapmak isterseniz kısıtlı seçeneklere mahkum kalabilirsiniz. Genellikle beyaz modeller tüm dekorasyon seçenekleri ile uyumlu olacaktır.

Doğal Işık

Koridorunuzda pencere yoksa ve daha fazla doğal ışık girmesini istiyorsanız salon, oturma odası, mutfak gibi mekanlarda camlı modelleri tercih edebilirsiniz. Son yıllarda şeffaf camlar sıklıkla kullanılsa da kumlu camlarda tercih edilebilir.

Kapı Ebadı

Salon gibi geniş mekanlara ferah bir giriş yapmak istiyorsanız yavrulu modelleri tercih edebilirsiniz. Normal bir iç kapının 80 cm genişliğinde olduğu düşünürse yavrulu modeller 120 cm ebatlarında yapılabilir. Bir tam kanat, birde yarım (yavru) kanat yapılır. Daha fazla yeriniz var ise çift açılır modelleri tercih edebilirsiniz.

Banyolar, çamaşır odaları, kiler odaları gibi mekanlar konutların en dar odalarıdır. Bu mekanlarda kapı genişliklerini genellikle 70 cm olarak yaparız. Çünkü kapının içe doğru açıldığında taradığı bölge ölü bir alan doğurur. Bu alanı en aza indirmek ve en ergonomik kullanımı yapabilmek için bu ölçülerdeki modeller yeterli olacaktır.

2 - Uygun Fiyatlı Modelleri Tercih Edin

Her evde 4 -10 arası bulunmaktadır. Bu durumda iç kapı seçimi bütçenizi zorlayabilir. Bu yüzden bütçenize uygun ürünleri araştırmalısınız. Bütçenize uygun modeli seçmek sizi zora sokmadan dekorasyonunuzu yapmanızı sağlayacaktır.

3 - Kaliteli ve Dayanıklı Modelleri Tercih Edin

Tercih edeceğiniz modeli uzun süre kullanmanız gerekir. Bu nedenle kaliteli ve dayanıklı olması çok önemlidir. MDF tabakası kalın, menteşe ve kilit sistemleri iyi olan modeller dayanıklıdır. Uygun fiyatlara alacağım diye kaliteden ödün vermemenizi öneririz. Uzun seneler kullanmak için doğru özellikleri de tercih etmeniz gerekir.

4 - Mimari Tarz

Modern Mimari Tarz

Mekanınız modern mimari tarza sahipse; düz ve keskin hatlı, sade modelleri tercih etmelisiniz. Aksesuarlarda aynı şekilde sade ve zarif modelleri tercih etmelisiniz. Gösteriş unsurlarından kaçınmalısınız. Pervazlar mümkün olduğunca düz olmalıdır.

 

Klasik Mimari Tarz

Klasik mimari tarzda yaptırmak istiyorsanız; çıtalı, işlemeli, oymalı modelleri tercih etmelisiniz. Kanattan, pervazlara ve hatta aksesuarlara kadar gösterişli, hareketli ve görkemli modeller kullanılabilir.

Kapı Fiyatı

Anahtar teslim ve proje bazlı çözümler sunmaktayız. Fiyatlar ve özel tasarımlar için bize ulaşın. Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Pinterest’teki iç kapı modellerini inceleyebilirsiniz.

Hemen Arayın