Ada Mutfak Modelleri - Mutfak ada - LN Yapı

Ada Mutfak Modelleri

Geniş mutfakların vazgeçilmez bir parçası olan mutfak adası, mutfağınızın daha özel olmasını sağlar. Mutfak için tasarım yapılırken ada mutfak modellerinin türüne göre seçim yapmalısınız. Ada mutfak ölçüleri ve şekline göre mutfak mobilyaları seçilmeli ve mutfak içine yerleştirilmelidir. Ada mutfakları dikdörtgen bir yapıya sahip olsa da isterseniz farklı modelleri de tercih edebilirsiniz.

Küçük mutfaklarda seçilecek ada, mutfağınızı daraltmayacak şekilde olmalıdır. Mutfağınız genişse ada mutfak geniş seçilmeli ve mutfağın dolu gözükmesi sağlanmalıdır. Aksi halde geniş mutfaklarda kullanacağınız alan daralır, küçük mutfaklarda ise mutfağınız kullanışsız bir hale gelebilir.

Bu konularda ilginizi çekebilecek mutfak dekorasyonu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. 🙂

Ada mutfakları neredeyse tüm mutfaklarda hem fonksiyonel hem de estetik açıdan eşsiz değişimler yaratır. Ancak çoğu insan ada tipi mutfakların sadece büyük mutfaklarda uygulanabileceği görüşü vardır. Bu doğru değildir. Çok küçük mutfaklardan bahsetmiyoruz, bir mutfak adasına sahip olmak için çok büyük bir mutfağınızın olmasına gerek yoktur. Ada mutfakların uygulanması için gerekli olan boş alan 240 cm uzunluğunda ve 220 cm genişliğinde olmalıdır.

En küçük hazır mutfak ada tasarımı 80 x 60 cm ebatlarında yapılır. 80 x 40 cm ebatlarında olan nadir tasarımlarda vardır. Bunlar genelde bar tezgâhları olarak tasarlandığı için en küçük boyut 80 x 60 olarak varsayılır.  Mutfak adasını yerleştirdiğinizde etrafında rahatça dolaşabileceğiniz bir alan olmalıdır. Standartlara göre mutfak adası ile duvar veya tezgah arasında en az 80 cm bir boşluk olması gerekir. Bize göre bu boşluk en az 100-120 cm olmalıdır. Böylece daha ergonomik ve ferah bir kullanım imkanı doğacaktır. 80 x 60 ebatlarında bir mutfak ada için bütün köşelerinden 80 cm büyüklüğünde bir boşluk eklersek 240 x 220 cm ölçülerine ulaşırız.

Ancak bu ebatlar, teorik olarak ideal standart ölçüleri belirliyor.  Küçük mutfaklarda da özgün tasarımlarla mutfak ada kullanımı mümkündür. Komple yeniden yapılan mutfak tasarımlarından daha yorucu bir yapım süreci olacaktır.

Ada Mutfak Modelleri ve Ada Mutfak Boyutları

Ada tipi mutfak yaptırmak istiyorsanız ilk önce ne istediğinize ve ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Her işleve göre çeşitli modeller ve çeşitli ebatlara sahip mutfak adaları bulunmaktadır. Mutfağınızın genişliği ve aradığınız işleve sahip adalar ile aralarında uyum olması gerekiyor.

Basit Ada

Eğer ihtiyacınız yemek hazırlayacak bir alan ve dekorasyonunuz için şık, kullanışlı bir tezgah ise basit modeller işinizi yarayacaktır. Bu modeller en küçük mutfak ada ebatlarına sahiptir. Genelde en az 80 x 60 cm ebatlarında üretiliyor.

Bar Adası

Bu modele bar tezgahı denilmesinin sebebi, tezgah modelinin örnek alınmasındandır. Bu modeldeki ada mutfağın tek işlevi, mutfağın yüksek tabureler ile uyum sağlaması ve yerden tasarruf edilmesidir. Tezgah diğer mutfak adalarına göre dardır. Siz yemek hazırlarken misafirleriniz oturup yemeklerini yiyebilir, bir şeyler içebilir, ayrıca birlikte sohbet edebileceğiniz şık bir alandır. Küçük ve kullanışlı yemek masası olarak da kullanabilirsiniz. Genelde mutfak adasından çok, kullanışlı bir bar alanı olarak tanımlayabiliriz. Bu tezgahlar en az 80 x 40 cm ebatlarında üretiliyor.

Yemek Pişirme İşlevli Mutfak Ada

Basit mutfak adalarından daha büyük olan bu tezgahların en önemli özellikleri, yemek pişirme fonksiyonunun ön planda tutularak tasarlanmış olmalarıdır. Bu ada mutfak modelleri; ocak, davlumbaz ve tencere tava askılıklarının da dizayna dahil olduğunu görüyoruz. Genellikle yemek pişirme alanının yanında servis alanı olarak ta kullanılır. Hem ada mutfak hem yemek masası olan bu tezgahlar çoğunlukla bu modellerdir.

Bulaşık Yıkama Odaklı Mutfak Adaları

Bu ada mutfak modelleri için ocak ana tezgaha yerleştirilir, su tesisatı ve bulaşık alanı ise mutfak adasında bulunur. Bu tip ada mutfak modelleri, mutfağa sonradan yaptırmak oldukça zorudur. Mevcut sıhhi tesisat hatlarının zemin ve duvarların kırılarak taşınması gerekmektedir. Bundan dolayı bu tip adaları, mutfağı sıfırdan yaptıran kişiler tercih etmektedir. Tezgah alanının altında bulaşık makinası alanı, tabak, çanak için alan, çekmeceler; üstünde ise lavabo ve musluk olan bu modeller genellikle 150 x 80 cm ölçülerinde üretiliyor.

Çok Amaçlı Mutfak Ada

Bu tip ada mutfak modelleri yukarıda sayılan her özelliğe sahip, ayrıca tek başına bir mutfak işlevi bulunan adalardır. Servis alanı, yemek masası, hem yemek pişirme hem de bulaşık yıkama alanı bulunan bir adadır. Özellikleri saymakla bitmeyen bu modellerde, mutfağınızın geniş bir alana sahip olması şarttır. Çok işlevli olan ada mutfak modelleri için doğru ebat, en az 200 x 100 cm olmalıdır.

Mutfak Yarımadası

Mutfak adası tasarlamak için gerekli alanı bulunmayan mutfaklar için harika bir alternatiftir. Normal bir ada gibi tamamen bağımsız değillerdir. Genellikle mutfak tezgahının devamı şeklinde yapılılar. Mutfağın planı uygun değilse kolonların ya da duvarların devamı şeklinde de tasarlanabilirler. Tam olarak bağımsız olmasa da, ada mutfak dokusu ve fonksiyonu örnek alınarak, modern ve yer tasarrufu sağlayacak tasarımlar yapmak isteyenler için oldukça ideal bir ada mutfak modelleri seçeneğidir.

Tezgah Seçimi

Ada mutfak modelleri için zevklerinize ve bütçenize bağlı olarak kullanabileceğiniz tezgahlar; kuvars tezgah (Çimstone) , granit tezgah, mermer tezgah ve masif tezgahlardır.

Ada konusunda size ve mekanlarınıza uygun, özel çözümler üretmekteyiz. Hayal ettiğiniz tüm ada mutfak modellerinin üretimini imalathanemizde yapmaktayız. Eğer seçiminde kararsız kalıyorsanız sizlere yardımcı olmamız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz keşif hizmetimiz için aşağıdaki butondan bize ulaşabilirsiniz.

1 thought on “Ada Mutfak Modelleri”

  1. Geri bildirim: Mutfak Dekorasyonu - Mutfak Dolabı Modelleri - Mutfak Dolap

Yorumlar kapalı.

Hemen Arayın