Tiny House - Küçük Ev - LN YAPI - Dekorasyon, Tasarım, Uygulama
tiny house

Tiny House

Tiny House – Küçük Ev Nedir?

Son zamanlarda popülerliği artmış olan tiny house yani küçük ev akımını, genellikle 10 m²  ile 30 m² arasında değişen alanlardaki minimalist yaşam tarzı olarak tanımlayabiliriz.

Sabit veya tekerlekli olarak yapılabilen bu evler hem daha ekonomik hem de çevre dostu olduğu için birçok insan tarafından tercih ediliyor.

Neden Tiny House?

Bütçe dostu!

En büyük tercih sebebi daha ekonomik olmasıdır. Düşük fiyatlarla, küçük bir alan içinde pratik çözümlerle kendisinden on kat daha büyük metrekarelere sahip evlerden hiçbir konfor farkı kalmayacak şekilde yaşam sürülebilir.

Küçük ev satın almak ya da yaptırmak için yeterli bütçeniz yoksa kiralayabilirsiniz.

Ayrıca boyut olarak küçük olması nedeni ile elektrik, su, ısınma gibi masraflarınız da minimuma iniyor.

Gerçek bir ev

Tiny house boyut olarak küçük olmasına rağmen normal boyutlarda kabul edilen bir evde bulunan ne varsa içinde bulunduruyor. Yatak odası, mutfak, banyo ve oturma alanı gibi ev bölümlerini içinde barındırdığı gibi tüm beyaz eşyalarınızı da aynı şekilde kullanabiliyorsunuz.

Şehirden kaçış!

Tiny house akımını şehir hayatından bir kaçış olarak da görebilirsiniz. Yoğun iş temposuyla geçirdiğiniz bir haftanın sonunda doğayla iç içe bir arazide dilerseniz tek başınıza kafanızı dinleyebilir ya da aileniz ve sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Siz neredeyseniz eviniz orada!

Tekerlekli olarak inşa edilebilen küçük evleri basit bir şekilde istediğiniz yere götürmeniz mümkün. İster Akdeniz’de ister Ege’de canınız nerede isterse düzeninizi değiştirmeden kendi evinizde yaşayabileceğinizi düşünün!  Tek yapmanız gereken şey, taşıma sırasında düşme ve devrilme risklerine karşın eşyalarınızı sabitlemek.

Zamandan kazanç

Minimum seviyede seyreden ev masrafları sayesinde bu parayı kazanmak için daha az saatlik mesai yeterli olabileceğinden seyahat için daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Küçülen ev boyutlarıyla birlikte temizlik için ayrılan vakit de kısalacaktır ve bu da kendinize ayırabileceğiniz fazladan vakit anlamına gelir.

Tiny House, Küçük Ev Nasıl Yapılır?

Sabit bir yaşam alanı olarak düşünüyorsanız bir inşaat mühendisi ve mimar ile birlikte bir yol çizebilir ya da bu tarz işler yapan inşaat şirketleriyle görüşüp kolayca isteklerinize uygun bir küçük ev e sahip olabilirsiniz.

Taşımanıza imkan veren prefabrik ve konteyner evleri ise hazır bir şekilde satın alabilirsiniz.

Küçük evlerde büyük mutluluklar!

“Büyük olan daha iyidir” mantığından uzaklaşıp minimalist bir yaşamın zevkine vardığınızda hayatta basit şeylerden mutlu olabilen ihtiyaçlarını bilen ve tüketme çılgınlığından uzaklaşmış bir insan olmanın hafifliğini hissedeceksiniz. Alışılmış sınırların dışına çıkma cesaretini bulduğunuz anda küçük ev akımına siz de katılabilirsiniz.

Ayrıca sözlük yorumları da okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Hemen Arayın